gyohavl.cz  en.gyohavl.cz  
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Celostátní literární a historická soutěž Daniel

I v letošním školním roce jsem se úspěšně zúčastnila celostátní literární a historické soutěže Daniel, pořádané Národním institutem dětí a mládeže, jež se zabývá holocaustem, nesnášenlivostí a rasovou problematikou.

Slavnostní vyhlášení se konalo dne 19. března v Kulturním a vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze. Záštitu nad soutěží již tradičně převzal kardinál Miloslav Vlk, jenž se však letos bohužel nemohl dostavit z důvodu jiných povinností. Vyhlašováním provázela Renata Klusáková, moderátorka Českého rozhlasu Vltava, o hudební doprovod se postarali studenti Hudebního gymnázia Jana Nerudy z Prahy, ocenění pak předávali Ing. Karel Sedláček, PaeDr. Eva Schneiderová a Mgr. Barbora Šteflová.

Se svou prací Šťastný konec, v níž jsem na příběhu dívky, jež přežila Osvětim, ilustrovala myšlenku doživotního poznamenání holocaustem, jsem se umístila na krásném 2. místě.
Po vyhlášení se s námi o své zážitky podělila paní Růžena Blechová, pamětnice, která jako dítě prošla Terezínem. Na závěr jsme se zúčastnili exkurze po památkách židovského města, navštívili jsme Starý židovský hřbitov, Staronovou a Pinkasovu synagogu.

Do literární soutěže Daniel jsem se během svého studia úspěšně zapojila celkem čtyřikrát, neboť se o tuto smutnou kapitolu naší historie zajímám již dlouhá léta. Myslím, že tyto tragické události by rozhodně neměly upadnout v zapomnění, a proto je nezbytně nutné je stále připomínat, zejména tedy mladé generaci. Ostatně jak praví motto soutěže:
„Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat…"
 

  • Publikováno: 6.5.2015

Fotografie

Naše gymnázium

Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Adresa: Marie Majerové 1691
708 00 Ostrava-Poruba