gyohavl.cz  en.gyohavl.cz  
Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-PorubaFAKULTNÍ ŠKOLA OSTRAVSKÉ UNIVERZITY, PŘIDRUŽENÁ ŠKOLA UNESCO

Příběhy bezpráví na naší škole

Termín konání akce: 13.11.2019

Ve středu 13. 11. 2019 se v rámci oslav 30 let od sametové revoluce naše škola zapojila do projektu Příběhy bezpráví, které pořádá Člověk v tísni. Školám jsou poskytnuty dokumentární i hrané filmy a následně probíhá filmová projekce a beseda s pamětníkem.

Ve středu 13. 11. 2019 se v rámci oslav 30 let od sametové revoluce naše škola zapojila do projektu Příběhy bezpráví, které pořádá Člověk v tísni. Školám jsou poskytnuty dokumentární i hrané filmy a následně probíhá filmová projekce a beseda s pamětníkem.

„Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Právě proto vznikl v roce 2005 projekt Příběhy bezpráví, který žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje.“

Pro semináře společenskovědního semináře třetího ročníků a septim jsme letos vybrali dva filmy. První film byl z produkce Jednoho světa na školách a jmenoval se
1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu.

„Nový snímek Karla Strachoty seznamuje žáky s fenoménem emigrace. Kombinací dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií studenta Petra Kořínka umocněných kresbami, animacemi, a především výraznou hudební složkou, umožňuje mladým divákům (a nejen jim) vžít se do pocitů lidí, kteří žili v nesvobodném režimu, a dozvědět se více o pozvolném rozpadu sovětského bloku, pádu Berlínské zdi i studentských demonstracích, které vyústily v sametovou revoluci.“

Druhý snímek byl z produkce české televize a jmenoval se „Opožděný východ“ Prostřednictvím tohoto dokumentu získali studenti povědomí u událostech listopadu 1989 přímo v našem regionu, na Ostravsku.

Na téma z filmu navázala beseda s pamětníkem Ladislavem Vrchovským, který svou profesní dráhu začal na hornickém učilišti v Havířově. Ve státem organizovaném vzdělávání se nedostal dále než k učňovským zkouškám, přesto se z něj stal známý ostravský intelektuál a politik, který se výrazně zapsal do historie svého města. Pan Vrchovský zavzpomínal na svá učňovská léta a pozdější práci v dole, na srážky s StB, na ilegální výstavy na půdě domu, ve kterém bydlel, na dny, které v listopadu 1989 vedly ke stávce horníků i na své působení v politice.

Předmětová komise D a ZSV

  • Publikováno: 28.11.2019

Fotografie

Naše gymnázium

Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava-Poruba
Adresa: Marie Majerové 1691
708 00 Ostrava-Poruba