Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Anthropos a Mendeliánum aneb exkurze za evolucí a genetikou člověka

Anthropos a Mendeliánum aneb exkurze za evolucí a genetikou člověkaDatum konání:
5.5.2022

Studenti z biologického semináře septim A, B a třetího ročníku vyrazili ve čtvrtek 5. 5. na exkurzi do Brna. V 6:47 jsme nasedli do RegioJetu a vyrazili směr Brno. Nejprve nás čekala prohlídka Anthroposu, který je součástí Moravského zemského muzea v Brně. Zde nás prováděla milá slečna, která shodou okolností byla také z Ostravy. Pověděla nám mnoho zajímavostí o původu člověka a o vzniku kultury. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých a důležitých informací o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu. Díky řadě diorám a rekonstrukcí prostředí i života našich předků jsme byli schopni nahlédnout do jejich života a způsobu žití. Zároveň jsme viděli i realistickou rekonstrukci mamuta v živé velikosti. Naše znalosti se ještě více obohatily díky pracovnímu listu, který nám pan profesor připravil s mnoha zajímavými otázkami. 

IMG_20220505_111135.jpg

Po odchodu z Anthroposu jsme měli hodinovou přestávku na oběd, kdy si studenti mohli zajít na své oblíbené jídlo přímo v centru Brna. Po vydatném obědě nás čekala návštěva Mendeliana, což je muzeum genetiky J. G. Mendela. Při vstupu nás čekala velice zajímavá jízda výtahem, při kterém nám byla puštěna animace o replikaci DNA a genové expresi. Následně jsme dostali několik druhů ovoce a zeleniny a snažili se z nich DNA izolovat. Několik nebojácných jedinců si také zkusilo izolovat svou DNA ze slin, přitom museli vypít slaný roztok ještě slanější než Mrtvé moře.

Poté jsme se mohli v různých mikroskopech podívat na např. blechu starou 70 let, nebo na různé druhy hmyzu. Také jsme si mohli prohlédnout naložené kočičí mozečky či prasečí a myší embrya.

Nakonec nám bylo sděleno několik informací o klonování a také o tom, že za několik let bude možné naklonovat i mamuta nebo člověka, ale klonovat člověka je zakázáno, takže se o to doma raději nepokoušejte. :-)

Děkujeme za pěkně naplánovaný den plný znalostí a zajímavostí a snad se brzy uvidíme na dalších biologicko-chemických exkurzích.

Za septimu A, Emílie Murcková