Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > ChemQuest 2023

ChemQuest 2023Datum konání:
20.4.2023
Datum ukončení:
21.4.2023

Dne 20. 4. 2023 se náš dvoučlenný tým zúčastnil finále soutěže ChemQuest, které každoročně probíhá na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Tento den se v soutěži utkali žáci středních škol.

Soutěž Chemquest, organizovaná VŠCHT, spočívá ve vytvoření videa, v němž účastníci prezentují a vysvětlují svůj experiment na zadané téma. Porota poté hodnotí jak stránku odbornou a audiovizuální, tak i zábavnost a kreativní zpracování. Nejlepších deset týmů postupuje do finále, kde musí svůj experiment prezentovat naživo před odbornou porotou. Soutěžící se poté musí vypořádat se salvou dotazů poroty, kdy jsou zkoušeny jejich znalosti v dané oblasti.

Letošní téma bylo „Chemie a oheň“. Podstatou našeho zpracování byly neobvyklé příklady hoření, např. oheň bez kyslíku nebo samovznícení. Všechny experimenty zahrnovaly nebezpečné a toxické látky, a tudíž jsme museli pracovat v digestoři.

Z univerzity jsme odcházeli s třetím místem a hodnotnými cenami.

Ondřej Brož a Marek Kroviář,  2.C

 

 

Dne 21. 4. 2023 se uskutečnilo celostátní finále 11. ročníku chemické soutěže ChemQuest pro základní školy a nižší gymnázia a my jsme měli možnost se jej zúčastnit. Onoho dne ráno tedy vyrazili Nela Zagatová a Adam Pawelek z kvarty A s pokusem Jednoduchá lávová lampa nelampa. Na VŠCHT v Praze dorazilo kromě nás dalších devět týmů z celé České republiky.

Prezentování před odbornou porotou nám dalo dobrou zkušenost do budoucna a doufáme, že všem zúčastněným se naše demonstrace pokusu líbila.

Adam Pawelek, kvarta A