Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Farmakos

FarmakosDatum konání:
3.6.2023

V sobotu 3. června 2023 jsem se zúčastnila letního soustředění úspěšných řešitelů Farmaceutického korespondenčního semináře (zkráceně FARMAKOS), jenž se konal v prostorách Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

A jak jsem se tam vůbec dostala?

V průběhu celého letošního školního roku jsem poctivě vyplňovala několik sad úloh, které si nesly za cíl seznámit středoškolské studenty, budoucí uchazeče o studium zdravotnických programů na vysokých školách, se studiem a profesí farmaceuta. Při řešení úkolů jsem se mohla dozvědět spoustu zajímavých informací například o mechanismu účinku a výrobě některých léčiv či farmakognozii, vědě, jež popisuje léčiva přírodního původu. Studenti fakulty, kteří sami úlohy vymýšleli, následně vypracované úlohy opravili a ohodnotili. V konkurenci více než 20 studentů z Česka a Slovenska jsem nakonec vybojovala páté místo.

Pro úspěšné řešitele si studenti také připravili již zmíněné jednodenní soustředění a sjezd na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Zde jsme měli možnost si vyslechnout prezentaci studijního oboru Farmacie, přednášku paní profesorky Lucie Novákové na téma „Analýza látek ve sportovním dopingu“ a zahrát si Kahoot, v němž jsme otestovali své dosavadní znalosti z oblasti farmacie. Před koncem akce jsme si ještě stihli projít Botanickou zahradu léčivých rostlin a prozkoumat laboratoře Katedry analytické chemie.  Od pořadatelů jsme navíc dostali dárek v podobě plátěné tašky s logem fakulty a několika dárkových předmětů.

Účast na FARMAKOSu pro mě byla velice přínosná a mohu ji svým mladším spolužákům vřele doporučit. Ač se v budoucnu plánuji vydat trochu jiným směrem (i když se stále jedná o zdravotnický obor), díky řešení úloh jsem měla možnost naučit se porozumět lékařské terminologii, vědeckým publikacím v angličtině a odborným článkům obecně, a navíc jsem nabyla mnoho nových vědomostí o různých léčivech, která jsem dosud neznala.