Studenti vyššího gymnázia se v rámci hudební a estetické výchovy zúčastnili na konci dubna dlouhodobě vyprodaného představení slavného baletu Labutí jezero. Klasický baletní příběh Petra Iljiče Čajkovského je novátorsky zpracován maďarským choreografem Youri Vámosem. Autor se v příběhu zaměřuje na psychologickou stránku hlavního hrdiny, prince Siegfrieda, poznamenaného oidipovským komplexem (tj. narušeným vztahem syna s matkou). Před zraky diváků Siegfried rozehrává dramatický boj sám se sebou samým, když se snaží milovat a být milován. Je to jedinečný, komplexně zpracovaný dramaticko-taneční zážitek s psychologickým přesahem, který stojí za zhlédnutí.
Dvě večerní představení, která se konala v Divadle Antonína Dvořáka, byla rozvržena do čtyř jednání. Za již zmiňovanou velkolepou hudbou P. I. Čajkovského stála impozantní scenérie: kulisy, osvětlení, věrohodná imitace jezera, dominantní taneční sál, ale také klasické baletní kostýmy labutí či honosné kostýmy královny a dvořanů, to vše z produkce dílen Národního divadla moravskoslezského. Celé vystoupení bylo postaveno na nápadité choreografii obměňujících se skupin tanečníků. Nejlepší výkony předvedli hlavní sólisté, kteří s lehkostí a jemností prokládali nespočetné piruety baletními skoky a procítěným tancem.
Většinu studentů nadchla zejména druhá polovina představení, která byla dějově dynamičtější. Ocenili nádhernou hudbu, vysokou technickou úroveň tanečníků a jejich profesionální taneční výkony. S baletní choreografickou taneční formou se studenti setkali naživo poprvé a z jejich bodového hodnocení 9/10 lze usoudit, že určitě ne naposledy.