Moot court není reálný soudní proces, je to v podstatě hra, na které si studenti mohli vyzkoušet, jak zajímavá je právní praxe. Studenti 3.C v hodině ZSV předvedli skvělý herecký výkon v rámci simulovaného soudního jednání. Řešili totiž reálný případ sexuálního nátlaku spolužáka na spolužačku. Mohli si vyzkoušet roli soudců, státních žalobců, obhájců, obžalovaného i poškozené. Někteří se zase mohli vžít do role novináře a o celé akci sepsat novinový článek. Studenti se museli na proces řádně připravit a nastudovat si velké množství materiálů, museli ukázat své rétorické, přesvědčovací, ale i argumentační, organizační a logické schopnosti. Po simulovaném soudním jednání proběhla ještě pro studenty přednáška na téma sexuálního násilí v současné legislativní úpravě.
Organizátorům, studentům Právnické fakulty Karlovy univerzity, Matěji Prokopovi a Ondřeji Gocmanovi, děkujeme za možnost propojení teorie a praxe a za odborné vedení během hlavního líčení.
NOVINOVÝ ČLÁNEK
Co je možné považovat ještě za žert, škádlení, klukovinu a kde začíná trestní odpovědnost?
Ve školách je časté nějaké to škádlení, vtípky či srandičky, ale kdy to už není zábava, ale trestný čin?
Dnes 3. 12. 2021 se v soudní síni okresního soudu v Ostravě řešil jeden z medializovaných případů sexuálního násilí ve školách, a to případ obžalovaného Petra K. a poškozené Veroniky J. V tomto soudním sporu se jednalo o to, že obžalovaný odnesl poškozenou na záchod, kde ji proti její vůli držel a i přes výslovný nesouhlas s tímto chováním nadále omezoval její svobodu a práva. U soudu jsme měli možnost si vyslechnout výpovědi jak obžalovaného, tak poškozené a svědků. Výpovědi obžalovaného a poškozené byly velmi rozporuplné a ani mezi svědky nepanovala shoda. Celý incident poškozenou psychicky poznamenal, ztratila důvěru v bezpečnost třídy a školy. Poškozená si většinu incidentu nepamatuje. Sama tvrdila, že křičela a bránila se, když ji Petr odnášel ze třídy, ale podle výpovědí to vypadá, že se spíše smála. To mohlo být způsobeno tím, že každý na stres reaguje jinak. Soudní senát se přiklonil na stranu poškozené a vyhodnotil chování obžalovaného jako nevhodné a uložil obžalovanému trest na spodní hranici trestního řádu, a to ochrannou výchovu v délce 6 měsíců a dále přeřazení do jiné třídy.