Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Překladatelská soutěž Evropské komise – Juvenes Translatores

Překladatelská soutěž Evropské komise – Juvenes TranslatoresDatum konání:
6.12.2022

6. 12. 2022 se konalo školní kolo překladatelské soutěže Juvenes Translatores. Tuto soutěž vyhlašuje každoročně Generální ředitelství pro překlady při Evropské komisi.

Soutěžící mohli překládat z libovolného úředního jazyka EU do kteréhokoli jiného úředního jazyka EU. 

Školního kola se zúčastnilo 16 žáků vyššího gymnázia, jako zdrojový jazyk si vybrali angličtinu, francouzštinu a češtinu.

Jak uvádějí oficiální stránky soutěže: „Všichni překladatelé si musejí klást otázku: „Jak nejlépe vyjádřím to, co chce sdělit originál, v cílovém jazyce?“ Dobrý překlad by měl na čtenáře působit stejně jako původní text.“ S tímto úkolem se nejlépe vypořádaly studentky Klára Glosová (AJ) z 8.B a Klára Slováčková (FJ) z 6.A.

Jejich překlady budou zaslány na Generální ředitelství pro překlady, to následně ve spolupráci s Ústavem translatologie FFUK ze zaslaných překladů vybere 20 nejlepších textů. V únoru nebo březnu 2023 se bude konat slavnostní vyhlášení výsledků spojené s doprovodným programem. Konkrétní datum a podoba vyhlášení bude oznámena počátkem roku 2023.

Mezi 20 nejlepších budou rozdány následující ceny: elektronická čtečka, bezdrátová sluchátka, knižní poukázky a drobné dárky a propagační předměty Generálního ředitelství pro překlady.

Všem děkujeme za účast a našim dvěma postupujícím přejeme hodně úspěchů v celonárodní konkurenci!