Czech Space Week opět nezklamal! Letos byl program nabitý zajímavými akcemi. Například Česko navštívil astronaut Andrew Feustel, který vynesl na Mezinárodní vesmírnou stanici oblíbeného Krtečka. Dále si veřejnost mohla o víkendu prohlédnout Hydronaut – výzkumnou a výcvikovou stanici, kde se pořádají analogové mise simulující podmínky ve vesmíru.
Konference Příští zastávka: Vesmír vznikla v roce 2022 pod taktovkou absolventa GOH Oty Michálka a Honzy Spratka (Planetum, ESERO) s cílem inspirovat studenty k objevování vesmírných příležitostí již na střední a vysoké škole. Po loňské skvělé zkušenosti jsme letos samozřejmě byly s Elou mezi prvními přihlášenými. Třetí ročník konference proběhl 8. listopadu v Brně v planetáriu na Monte bú neboli Kraví hoře - v místě, které je dosud jediným kontaktním místem pro mimozemské civilizace přistávající v ČR.
Ústředním tématem tohoto ročníku byli „Češi v ESA“. Mezi hosty byli tedy také Češi a Češky zaměstnaní v ESA (European Space Agency), kteří se nám představili během panelové diskuze. Pan Marek Procházka zajímavě přiblížil svoji práci na letovém softwaru, pan Václav Valenta je odborníkem na radary, navigaci a satelitní komunikaci. Že vesmír potřebuje skutečně všechny profese, například také právníky, nám připomněla paní Rybářová, která v ESA pracuje jako „Contracts Officer“. Pan David Pavlík nám vyprávěl o svém pohovoru u Elona Muska a následném šestiletém působení ve SpaceX, ale také o návratu do Česka a práci pro rohlik.cz, která jej momentálně naplňuje. Honza Spratek a Monika Dlouhá nám připomněli další možnosti, jak lze odstartovat vesmírnou kariéru - pokud to ještě nevíte, v ČR probíhá např. nejdelší studentská simulovaná mise na Mars (více informací na webu eserocz.cz). Od tajemníků největších českých raketových spolků CTU Space Research a Czech Rocket Society jsme se dozvěděli o raketách, které ve svém volném čase staví vysokoškoláci (Czech Rocket Challenge, kterou CRS organizuje, se studenti GOH loni velmi úspěšně účastnili – svoji pozvánku ke startu rakety obdržely hned čtyři (!) týmy z GOH).
Přestávky jsme trávily „networkingem“, a tak jsme se dozvěděly také některé zákulisní informace o družici LASARsat, kterou v lednu 2025 do vesmíru vyšle tým středoškoláků ve spolupráci s českými firmami.
Konference byla letos opět úžasná a inspirativní. Moc děkujeme, že jsme se mohly potkat se známými tvářemi českého „showspace“.