Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Studenti tercií na besedách v Knihovně města Ostravy

Studenti tercií na besedách v Knihovně města Ostravy„Učte se ze včerejška, žijte pro dnešek, doufejte v zítřek.“ (Albert Einstein)

 

Tato hluboká myšlenka Alberta Einsteina se stala letos mottem literární výchovy v terciích. V rámci školní četby si žáci mimo jiné přečetli také knihy, které se zabývají historickými, a přesto aktuálními tématy. Ke dvěma z nich jsme v rámci spolupráce s Knihovnou města Ostravy zorganizovali besedy s knihovnicí.

První se uskutečnila v obou třídách v 1. pololetí ke knize americké autorky Katherine Marsh Kluk odnikud a zpracovávala tematiku uprchlictví z pohledu čtrnáctiletého chlapce. Ve 2. pololetí se žáci v literatuře zabývali tématem holokaustu. Při školní četbě a besedě zaměřené na životní příběhy Židů a židovských dětí si uvědomovali nebezpečí rasismu a seznamovali se s pohnutými osudy konkrétních lidí. Na závěr jsme ještě zhlédli film Jeden život, který je věnován siru Nicholasi Wintonovi, jenž se zasloužil o záchranu mnoha židovských dětí z nacistického protektorátu.

Během literárních hodin, besed i filmu si všichni uvědomili, jak důležité je porozumění historii, kam až může vést lidská nenávist a sobectví a že je nutné mít oči stále otevřené, aby i dnešek a budoucnost mohly být šťastné.