Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Výprava za tradicemi

Výprava za tradicemiDatum konání:
27.6.2023

Už jste si někdy vyzkoušeli klobouk vyrobený z choroše? Zkusili jste tkát na dobovém stavu? Nebo jste viděli šaty vytvořené z látky, která vznikla z kopřiv? Jestli ne, musíte se vydat jako žáci kvart naší školy do Centra tradičních řemesel v Příboře.

Právě tam směřovaly jejich kroky 27. 6. 2023 v rámci letošních exkurzních dní. Výpravy za poznáním rukodělného umu a vynalézavosti našich předků se zúčastnilo 19 žáků a nelitovali.

Čekala na ně hodinová prohlídka stálé expozice Zaniklý svět rukodělné výroby, během které se dozvěděli mnoho zajímavých informací o zpracovávání nejrůznějších přírodních materiálů, jako byly právě kopřivy, traviny, lýko, kůra a jiné. Na závěr si mohli v interaktivním experimentáriu vyzkoušet tkaní, předení a jiné technologie, které naši předci používali. Součástí exkurze do muzea byla také návštěva výstavy Pravěké kopřivové šaty, kde si mohli prohlédnout různé výrobky, které naši prapředci vyráběli právě z kopřivových vláken.

Všechny udivila vynalézavost, s jakou lidé dokázali využít vše, co jim příroda nabízela, a uvědomili si, kolik práce bylo spojeno s výrobou běžných předmětů denní spotřeby.

 

Jana Lorber