Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Anglické divadlo

Anglické divadlo


Anglické divadlo aneb jak šel čas 2002 - 2022

Po roční pauze způsobené pandemií Covidu se na podzim roku 2021 uskutečnilo tradiční soustředění herců anglického divadla. Nemohli z důvodů vládních opatření hrát, ale pochodeň, kterou zažehli úplně jiní studenti i učitelé před dvaceti lety, stále hoří a studenti ji hrdě nesou dál.

Odehrány byly tisíce představení pro diváky v Moravskoslezském regionu, za všechny jmenujme úplně první představení Džungle před tabulí nebo hry  Sen noci svatojánské, Jack rozparovač, Jindřich a jeho 6 žen, Canterburské povídky, O mé rodině a jiné zvířeně, Pán much či Zkrocení zlé ženy.  Srdcem, tělem, hlavou i duší projektu stále zůstává paní Nika Štěpánková z Brna a patří jí za to velký dík. Projekt je realizován za podpory Statutárního města Ostravy.

     

Ze vzpomínek Niky Danosové z roku 2011

„Anglicky mluvené školní divadlo poprvé dorazilo na náš milý ústav, Gymnázium Olgy Havlové, spolu se sympatickou brněnskou paní režisérkou Nikou Štěpánkovou a skvělým brněnským zvukařem (lektorem FFMU) Alešem Launerem, školního roku 2002-2003. Toho roku se také paní profesorka Markéta Dehnerová jala šéfovat tomuto projektu…

…Polovina nás „herců“ letos odchází studovat na vysoké školy, a proto jsme zvědavi, jak toto divadlo bude pokračovat. Vzpomínáme na všechny zkoušky, na kterých jsme mnohdy padali smíchy, někdy únavou, poněvadž se konaly vždy v sobotu brzy ráno; na potlesk a shovívavost diváků; na maléry přímo na jevišti, kdy jsme kolikrát zapomněli text, popřípadě řekli text navíc. Vzpomínáme na situace, kdy jsme zapomněli rekvizity a nahrazovali jsme je přímo na scéně... Hlavně ale vzpomínáme na ten pocit, kdy jsme si všichni začali na pódiu rozumět a už jsme byli tak sehraní, že jsme si mohli dovolit improvizovat, kdy jsme si společně užívali každou vteřinu strávenou na jevišti, kdy jsme si dokázali pomoct od nervozity, kdy jsme se všichni stali dobrými přáteli … Vzpomínáme na den, kdy jsme se naposledy uklonili…“

2011 Nikol Danosová

Anglické divadlo ve školním roce 2019/2020

A Nut from Arizona

Divadelní soubor studentů z Gymnázia Olgy Havlové ve svém volném čase nastudoval a připravil divadelní představení v anglickém jazyce A Nut from Arizona. Vrátili se tak k úspěšnému divadelnímu představení, které studenti hráli ve školním roce 2006/2007. Práce začala probíhat v říjnu 2019 již tradičně pod odborným vedením autorky scénáře, režisérky a herečky Mgr. Niky. M. Štěpánkové.

Na podzim 2019 proběhlo 15 veřejných prezentací projektu, přičemž hru shlédlo více než 3000 žáků a studentů základních a středních škol z Moravskoslezského kraje. Představení se konala ve Frýdku Místku, v sálech v Orlové, Opavě a také v Brně a Olomouci. Tradiční šňůra ostravských představení byla započata představením v KD K Trio v Ostravě Hrabůvce dne 6.12.2019 a v průběhu předvánočního týdne pokračovala dalšími 12 odehranými představeními tamtéž.

Plánovaná jarní představení byla bohužel vzhledem k nařízením vlády z důvodu pandemie zrušena.

Mezi herci anglického divadla byli studenti napříč nižším i vyšším gymnáziem. Studentů nižších ročníků v projektu každoročně přibývá. Do projektu bylo zapojeno 14 studentů.

K realizaci projektu finančně přispělo Statutární město Ostrava.

Statutární město Ostrava je prezentováno v souvislosti s tímto projektem na webových stránkách, ve výroční zprávě Gymnázia Olgy Havlové, Ostrava Poruba, příspěvková organizace, a při samotném uvádění hry před představením. Na představení jsou tradičně pozváni také zástupci Města Ostrava.

Hana Velkoborská

Anglické divadlo ve školním roce 2018/2019

William Shakespeare Sen noci svatojánské / Midsummer Night’s Dream

Na podzim 2018 ve čtyřech dnech nastudovali hru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské a v počtu 20 herců a jeden technik realizovali v 7 moravských městech 21 představení pro 2500 diváků z 50 škol.

Navázali tradičním předvánočním představením pro ostravské školy a rozloučili se s rokem 2018 i herci maturanty. Projekt je realizován za finanční podpory statutárního města Ostrava.

Nadšení, humor, zanícení, talent, profesionalita, práce sám na sobě i spolupráce jsou asi nejvýstižnější charakteristiky studentů zapojených do projektu.

Poděkování patří každému z herců, paní režisérce Nice Štěpánkové, Míše Štěpánkové z brněnského Domina i technikovi Honzovi Němcovi.

Derniéra představení Midsummer Night’s Dream se uskutečnila v Brně a Praze v březnu 2019.

Za všechny ohlasy jediný:

"Dobrý den, představení Midsummer Night´s Dream už jsem viděl vloni, ale tentokrát to bylo mimořádné. I studenti, kteří normálně vše přehlížejí či pohrdají, říkali, že herecké výkony a celé představení bylo velmi povedené a podařené. Tak jsem chtěl jen tlumočit na Ostravsko poděkovaní…"

Hana Velkoborská

Anglické divadlo ve školním roce 2017/2018

Studenti naší školy nastudovali na podzim divadelní představení

The Winter’s Tale (Zimní pohádka)

Po intenzivním nazkoušení hry v prostorách školy Gymnázia Olgy Havlové se letošní premiéra odehrála v divadelním sále v Opavě. V následujícím týdnu byla hra představena také v Orlové, v Šenově u Nového Jičína, na Základní škole ve Slavkově u Opavy a v kinosále ve Frýdku-Místku.

Jedna herecká alternace měla navíc možnost navštívit předvánoční Brno, kde hrajeme již tradičně v Buranteatru. Panorama hradu, zasněžený Zelný trh a celkovou vánoční atmosféru nemohl lépe dokreslit ohlas a potlesk diváků, jenž nám byl odměnou.

V předvánočním prosincovém týdnu zhlédli Zimní pohádku diváci, převážně z ostravských škol, v kulturním domě v K-Triu v Ostravě-Hrabůvce. Představení pro naši školu se uskutečnilo poslední školní den 22. prosince 2017. Věříme, že se hra líbila a zpříjemnila všem předvánoční čas. Bohužel toto představení bylo zároveň derniérou.

Velké poděkování letos patří naší milé paní režisérce Nice Štěpánkové nejen za režijní práci, dále také studentům naší školy za skvělé nastudování hry a příkladnou reprezentaci školy, a dvěma absolventům, jmenovitě Michalu P. Hranickému a Kvidu Lotrekovi, kteří přijali pozvání a s elegancí sobě vlastní, nadhledem a svými zkušenostmi povýšili nejen samotné představení, ale zpříjemnili a obohatili svou přítomností každý výjezd a vystoupení. Děkujeme.

Mgr. Zuzana Šubertová

The Winter’s Tale (Zimní pohádka)

Jak jsem se stal hercem

Již v prvních pár letech svého studia na gymnáziu jsem hluboce uvažoval nad anglickým divadlem, až jsem si nakonec v tercii řekl: „Tak u toho chci být.“

V kvartě jsem se tedy udělal rozhodnutí a nastoupil jsem do fajn kolektivu studentů, kteří sdíleli mou radost z hraní na divadelních prknech.

Co následovalo bylo krásných pět let, kdy jsme vždy na podzim v průběhu pár dnů ve škole nacvičili představení na nadcházející sezónu a pak jsme s ním objížděli region, sem tam jsme zavítali i do Brna. Musím říct, že ačkoli sem tam ne každý divák bývá z našich výstupů rozradostněn, za naše zážitky společných akcí to stojí.

Letošní rok je však s největší pravděpodobností poslední, kdy se sborem na jevišti vystoupím. Musím však říct, že už teď opravdu stojí za to. Letos jsme totiž po pěti letech opět nacvičili Shakespeara, tentokrát Zimní pohádku. Na to, že je tato hra kritiky označována jako nehratelná, považuji naše pojetí za zdařilé.

Filip Dráber

Anglické divadlo ve školním roce 2016/2017

Herci - studenti Gymnázia Olgy Havlové pro letošní sezónu nastudovali divadelní představení

THE SWEET SIXTIES (Sladká šedesáta léta)

Děj příběhu se odehrává v malém americkém městečku v době letních prázdnin. Ústředními postavami jsou osobití teenageři, ke kterým neodmyslitelně patří jejich životní hodnoty – v této době to byly nepochybně dlouhé vlasy, rockenroll a cigarety. A jako v každé době, i zde se najdou jedinci, kteří si zachovávají svou tvář a stojí si za svým…

Věříme, že se vám tato nadčasová hra planá zábavy bude líbit!

Těšíme se na studenty našeho gymnázia dne 16. 12. 2016, kdy proběhnou představení pro školu.

Další představení se tradičně uskuteční pro ostravské publikum v předvánočním týdnu v SVČ Korunka, Korunní 49, Ostrava-Mariánské Hory v termínech od 13. do 16. prosince 2016.

THE SWEET SIXTIES (Sladká šedesáta léta)

Zájezd anglického divadla (duben 2017)

Anglické divadlo ve školním roce 2015/2016

Herci - studenti Gymnázia Olgy Havlové pro letošní sezónu nastudovali divadelní představení

MY FAMILY AND OTHER ANIMALS (O mé rodině a jiné zvířeně)

na motivy půvabné knihy britského spisovatele Geralda Durrella. Děj příběhu se odehrává na řeckém ostrově Korfu, kde autor strávil se svou rodinou dětství, na které vzpomíná s humornou nadsázkou a láskou. Ve svých epizodách si vzal na mušku svou matku, sestru Margo, bratry Leslieho a Larryho a jejich postoj ke zvířatům, která malý chlapec povýšil rovněž na členy rodiny.

Představení probíhají v anglickém jazyce a uskuteční se tradičně v předvánočním týdnu v SVČ Korunka, Korunní 49, Ostrava-Mariánské Hory v termínech od 14. do 18. prosince 2015.

Představení se konají pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Věry Palkové a k realizaci projektu finančně přispělo Statutární město Ostrava.

V Ostravě dne 25. 11. 2015

Jarní výjezd Anglického divadla

Anglické divadlo ve školním roce 2014/2015

Anglické divadlo ve školním roce 2013/2014

Již potřinácté studenti Gymnázia Olgy Havlové otevřeli 'divadelní sezonu'.

Již tradičně pod vedením režisérky, scénáristky a herečky Mgr. "Niky" M. Štěpánkové a jazykového poradce a lektora divadelního souboru Mgr. Aleše Launera z brněnské divadelní agentury DOMINO nastudovali anglické divadelní představení pro studenty základních a středních škol z moravskoslezského regionu.

Diváci se v tomto školním roce mohou těšit na hru inspirovanou Canterburskými povídkami Geofrreyho Chaucera. Kniha napsaná ve 14. století nepřestává být inspirací a promlouvá i prostřednictvím dramatického zpracování v moderní době století dvacátého prvního. Humor, láska, lidské ctnosti i nešvary, magično i rozum. Vše blízké nám všem, napříč generacemi a historií.

Letošní rok je poněkud netradiční v náročnosti přípravy. Mezi čtyřdenním intenzivním workshopem v době podzimních prázdnin, na kterém z plochého suchého textu vyrostlo úžasné živé představení, a prvním představením pro veřejnost uplynulo pouhých 12 hodin.

Premiérové představení herci s úspěchem odehráli na scéně loutkového divadla v Opavě 31. října 2013. Následovala představení realizovaná ve Frýdku-Místku dne 1. listopadu 2013 a v Ostravě 7. listopadu 2013.

Představení se konají pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Věry Palkové a k realizaci projektu finančně přispělo Statutární město Ostrava.

V týdnu od 16. do 20. prosince 2013 se na ně můžete těšit v ostravské Korunce. Ve druhém pololetí se pak herci opět vydají do Brna.

V Ostravě dne 18. 11. 2013

Herci anglického divadla ukončili sezónu

Anglické divadlo ve školním roce 2012/2013

Herci anglického divadla Gymnázia Olgy Havlové také letos vystupují s novou hrou.

Intenzivní zkoušky anglického divadla byly zahájeny v říjnu (26.–28. 10. 2012), kdy studenti nastudovali komedii Williama Shakespeara Taming of the Shrew. Příběh je zasazen do 20. let 20. století a upraven pro diváky středních a základních škol. Hlavní postavou je emancipovaně smýšlející dívka Cathrine, která se snaží své rodiče a sestru přesvědčit o samostatnosti dívek a jejich nezávislosti na mužích, a to především v myšlení. Je přesvědčena, že právě ona se nikdy nezamiluje, protože nechce žít v manželství, které by bylo založeno na přetvářce a lžích, tak jako to mají její rodiče.

O odborné vedení se opět postarala brněnská agentura Domino, kterou vede režisérka, scenáristka a herečka Mgr. „Nika“ M. Štěpánkova a Mgr. Aleš Launer, jazykový poradce a lektor divadelního souboru. Oba zajišťují jak jazykovou, tak uměleckou úroveň vzniklých představení. Mgr. Martina Matušková v tomto roce převzala práci Mgr. Zuzany Šubrtové a zajišťuje pedagogický dozor v průběhu zkoušek i samotných divadelních představení. Představení se konají pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Věry Palkové a k realizaci projektu finančně přispělo Statutární město Ostrava.

Premiéra hry proběhla před pražským publikem na počátku listopadu v DDM Ulita v Praze 3, kdy herci odehráli celkem 9 představení a sklidili velký úspěch. Nyní míří divadelní skupina do Brna do Bílého Domu, kde je čekají dvě další vystoupení před brněnskými studenty.

Od 17. 12. 2012 zhlédnou také ostravští diváci příběh o „nezkrotné“ Catherine v Korunce v Mariánských horách. V úterý 18. 12. 2012 od 18:00 se odehraje představení pro rodiče a následně 21. 12. 2012 vystoupí divadelní skupina před svými spolužáky z Gymnázia Olgy Havlové.

Přejme jim slovy divadelní hantýrky „ZLOMTE VAZ!“ a spoustu nadšených diváků

V Ostravě dne 5. 12. 2012.

Anglické divadlo ve školním roce 2011/2012

Divadelní soubor studentů Gymnázia Olgy Havlové je letos opět plně vytížen!

Intenzivní zkoušky anglického divadla byly zahájeny hned na počátku roku v měsíci září (23.–28. 9. 2011), kdy studenti nastudovali komedii v angličtině Make Love, Not War na motivy Aristofanovy Lysistraty. Jedná se o vtipný příběh o dívčí válce vedené nikoliv mužskými zbraněmi, ale ženskou rafinovaností, navíc je tato komedie plná pohybu, písniček, dobových kostýmů a úsměvné nadsázky.

Práce na divadelním představení probíhala tradičně pod odborným vedením členů brněnské agentury Domino – režisérky, scenáristky a herečky Mgr. „Niky“ M. Štěpánkové a Mgr. Aleše Launera, jazykového poradce a lektora divadelního souboru, kteří zajišťují jak jazykovou, tak uměleckou úroveň vzniklých představení. Mgr. Zuzana Šubertová, vyučující anglického jazyka, zajišťuje pedagogický dozor v průběhu zkoušek i samotných divadelních představení. Představení se konají pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Věry Palkové a k realizaci projektu finančně přispělo Statutární město Ostrava.

V rámci Evropského dne jazyků hráli opakovaně naši studenti velmi úspěšné Shakespearovo drama Romeo a Julie, a to 26. a 29. září ve Středisku volného času Korunka v Mariánských Horách a 27.9. v loutkovém divadle v Opavě. Reakce diváků, kteří jsou stejného věku jako naši herci, byly skvělé.

V říjnu náš divadelní soubor poprvé zamířil do Prahy, kde jsme v rámci Dominofestu během dvou dní (12. a 13. října) představili hned dvě úspěšné hry z loňského roku, a to A Midsummer Night’s Dream a Romeo and Juliet. Celkem šest představení, které zhlédlo asi 1500 diváků z řad studentů středních škol, se odehrálo v DDM Ulita v Praze 3.

Pro velký úspěch a zájem publika hrajeme dále výše zmíněné dvě hry 1. prosince 2011 v Korunce v Mariánských horách a 8. a 9. prosince v brněnském Bílém Domě.

Dne 11. prosince 2011 proběhne generálka nově nastudované hry Make Love, Not War. Premiéra se odehraje 12. 12. 2011 v Korunce a v průběhu tohoto předvánočního týdne, od 12. do 16. prosince, bude mít možnost tuto hru zhlédnout zejména publikum z řad studentů Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Představení pro rodiče a známé našich herců se odehraje v úterý 13. prosince 2011 v 19:00.

Studenti Gymnázia Olgy Havlové zhlédnou Make Love, Not War dne 16. prosince v 8:30, v 10:00 nebo v 11:30 v Korunce.

V Ostravě dne 25. 10. 2011

Anglicky mluvené školní divadlo poprvé dorazilo na náš milý ústav, Gymnázium Olgy Havlové, spolu se sympatickou brněnskou paní režisérkou Nikou Štěpánkovou a skvělým brněnským zvukařem (lektorem FFMU) Alešem Launerem, školního roku 2002-2003. Toho roku se také paní profesorka Markéta Dehnerová, tehdy třídní 1.A, jala šéfovat tomuto projektu. Dodnes zaníceně brání zájmy divadelníků, shání sponzory, prochází s námi texty a v případech největší nouze dokonce i zasahuje do samotných divadelních představení. Ku příkladu nás, svým libozvučným hlasem v pěvecké části vystoupení, nejednou svedla z falešného scestí našich snah o profesionálně podaný song. Také už několikrát zvládla hlavní mužskou roli (se kterou mimochodem debutovala na Slovensku), když nám jeden herec vypadl, některá představení doprovázela na klavír eventuelně na kytaru, ale nejvíc nám pomáhá svou přítomností na každém představení, kde nás poctivě a nevědomky uklidňuje svou dobrou náladou a hlasitým smíchem, jenž se naštěstí z hlediště ozývá s útěšnou pravidelností.

První divadelní kus s názvem Džungle před tabulí, jehož scénář napsala Nika Štěpánková podle stejnojmenné knihy známého amerického spisovatele Evana Huntera (Ed McBaina), se podařilo skvěle secvičit a všechna představení dopadla velice dobře. S touto hrou jsme samozřejmě také poprvé vystoupili na Slovensku ve městě Giraltovec, kde také sklidila veliký úspěch.

Abych řekla něco k ději. Ten se po celou dobu točí kolem jedné třídy adolescentních, neustále přežvykujících a žvanicích jedinců, jenžto dostávají nového třídního profesora Ricka a snaží se mu udělat ze života peklo. Profesor se však nedává jen tak lehce zlomit a stále se pokouší svou nezvladatelnou třídu něčím okouzlit. To se mu ale mnohem dříve, než u třídy, daří u své kolegyně Lois. Lois s Rickem, při každé příležitosti, směle flirtuje i přesto, že ví, že je ženatý. Profesor ji samozřejmě trpělivě odmítá do té doby, než si Lois najde náhradníka v podobě školníka. Nakonec si Rick svým důvtipem a pohotovostí třídu získá a připraví s ní krásné předvánoční školní vystoupení.

Druhý divadelní kus se jmenoval Jack the Ripper neboli Jack Rozparovač. Je to pravdivý příběh z Anglie 19. století, kdy se po ulicích White Chappel potuloval neznámý vrah a páral prostitutky. My dívky, jsme měly neopakovatelnou možnost zahrát si tyto lehce nemravné role a svou šanci jsme proto čaply pevně do rukou, což se ukázalo nejen ve výběru odvážných kostýmů, ale i ve spontánních hereckých výkonech. Naši muži se zas naopak rádi stylizovali do rolí našich milenců nebo vrahů.

Třetí divadelní kus Sweet Sixties neboli Sladká šedesátá léta už pojal do svých útrob dokonce i nové a dokonce i mladší herce. Příběh vypráví o partě výrostků šedesátých let, kteří se učí v parku na lavičkách kouřit a prožívají také své první lásky. Jediným narušitelem velké party se ukáže být trapná sestřenice jedné z dívčin, kterážto přijíždí na prázdniny a i přes svou původní neoblíbenost, přebírá své sestřenici kluka. Ta ho ovšem zakrátko získává zpět a tak se naše outseiderka, za dopomoci nůžek, krutě mstí na jeho krásných dlouhých vlasech.

Čtvrtý divadelní kus pojmenovaný Like the Flinstones tedy Jako Flinstoneovi se vrací do doby kamenné a zaznamenává její přerod v antiku. Zde se vám nabízí pohled na pokrokovou rodinku v jejímž matriarchálním čele stojí samozřejmě matka živitelka, skromně za ní postává otec nesnášející pohled na krev a nechávající se, pod příslibem sladkého života plného jídla, pití, zpěvu a žen, naverbovat do armády jakýmsi charismatickým cizincem. Podivným členem rodiny je dědeček, odmítající slézt ze stromu a vymýšlející různé létací stroje. Dalším členem rodiny je dcerka beznadějně zamilovaná do svého nevlastního bratra, před lety nalezeného kdesi v džungli. Bratr je velký teoretik a myslitel své doby. Neustále hloubá nad otázkami lidstva, popřípadě budoucnosti, a na marné láskyplné útoky své nevlastní sestry vůbec nereaguje. Jakýmsi narušitelem celé idylky se zdá být nejen cizinec neustále vstupující do této rodiny a brojící proti matriarchálnímu uspořádání společnosti, ale také divoška, kterou s sebou přivádí. Jejím jediným a velice prostým úkolem je zřejmě neustálé svádění mužského osazenstva této famílie, což se jí, hlavně v prvních dnech daří. Hra finišuje stylově: svatbou kluka se sestrou, spadnutím dědečka ze stromu, příjezdem otce, teď již senátora, z války a nakonec přeskokem z doby kamenné do patriarchální antiky. Úplným závěrem je velký hon na nafoukaného otce, jenž při představování své rodiny divákům zcela přehlížel ženskou část svého kmene a posléze označil divošku pouze za svou milenku, nikoli ženu.

Tak, to je zhruba vše ze čtyřleté historie brněnského divadelního projektu na naší škole. Polovina nás „herců“ letos odchází studovat na vysoké školy, a proto jsme zvědavi, jak toto divadlo bude pokračovat. Vzpomínáme na všechny ty zkoušky, na kterých jsme mnohdy padali smíchy, někdy únavou, poněvadž se konaly vždy v sobotu brzy ráno; na potlesk a shovívavost diváků; na maléry přímo na jevišti, kdy jsme kolikrát zapomněli text, popřípadě řekli text navíc. Vzpomínáme na situace, kdy jsme zapomněli rekvizity a nahrazovali jsme je přímo na scéně nesmyslnými a nepodobnými předměty, které nám navíc v tu chvíli přišly nesmyslné a nepodobné do takové míry, že jsme jen stěží maskovali smích. Vzpomínáme na naše dravě avšak velice falešně podané pěvecké výkony. Hlavně ale vzpomínáme na ten pocit, kdy jsme si všichni začali na pódiu rozumět a už jsme byli tak sehraní, že jsme si mohli dovolit improvizovat, kdy jsme si společně užívali každou vteřinu strávenou na jevišti, kdy jsme si dokázali pomoct od nervozity, kdy jsme se všichni stali dobrými přáteli … Vzpomínáme na den, kdy jsme se naposledy uklonili…

Nikol Danosová, 4.A