Vážky jsou elegantní skupinou hmyzu, která je v přírodě nepřehlédnutelná. Jejich larvy, nymfy, mají vystřelovací čelist, kterou dosahují nejvyšší rychlosti, jaká kdy byla u hmyzu zaznamenána.
VíceE-mail: jarmila.kucerova@gyohavl.cz
Mgr. Ivo Strachotta | ivo.strachotta@gyohavl.cz |
Mgr. Milan Birke | milan.birke@gyohavl.cz |
Mgr. Martin Fluksa | martin.fluksa@gyohavl.cz |
Mgr. Ivana Fusková | ivana.fuskova@gyohavl.cz |
Mgr. Lucie Otáhalová | lucie.otahalova@gyohavl.cz |
Výuka biologie probíhá v každém ročníku víceletého i čtyřletého učiva a je doplněna v sekundě, kvartě, kvintě a sextě a v odpovídajících ročnících čtyřletého gymnázia (1. a 2. ročníku) laboratorními pracemi. V posledních dvou ročnících si mohou studenti volit biologický seminář.
Semináře jsou zaměřeny ve třetím ročníku na praktické dovednosti a jsou realizovány formou laboratorních prací. V posledním ročníku je seminář změřen na teoretická cvičení doplněných exkurzemi a besedami s odborníky z oblasti biologie, chemie a medicíny a je kvalitní přípravou ke školní maturitě i přijímacímu řízení.
Převážná část výuky probíhá na učebně biologie, kde jsou k dispozici odborné pomůcky, makety a torza, literatura, tabule s interaktivním 3D dataprojektorem, mikroskopy, pomůcky pro mikroskopování a mikroskop s vizualizérem s možností projekce preparátů. Učebna slouží i pro konání laboratorních cvičení, proto jsou v podlaze rozvody elektrického proudu a každá lavice má vlastní zásuvku.
Naši studenti se každoročně účastní biologických soutěží vyhlašovaných nejen krajem, ale i celorepublikových. V těchto soutěžích máme úspěšné řešitele okresních i krajských kol a třikrát postup do celorepublikového kola.
Biologická olympiáda – 4 kategorie dle ročníku školy (A, B, C a D).
Soutěž Mladých zoologů a Velká cena ZOO – soutěž ve znalostech z oblasti zoologie, pro 6. – 9. třídu ZŠ.
Ekokonference – soutěž jednotlivců až tříčlenných družstev z tercií a kvart na téma ochrany životního prostředí.
Přírodovědný klokan – soutěž korespondenčního charakteru v přírodovědných a technických oborech, 2 kategorie: Kadet (8. a 9. ročník ZŠ).
Ekologická olympiáda – 1 kategorie dle ročníku školy (tříčlenná družstva). Soutěž v základních přírodovědných disciplínách aplikovaných na praktické užití při řešení problémů tuzemského životního prostředí.
Geologická olympiáda – soutěž ze znalostí geologie, mineralogie a petrografie pro jednotlivce ze všech ročníků. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích.
Středoškolská odborná činnost – 18 oborů
Primy: Stanice mladých přírodovědců
Sekundy: ZOO – výukový program s pracovním listem
Tercie: 1. pomoc, praktické cvičení s ukázkami základní pomoci
Kvarty: VŠB – TUO (geologický pavilon)
1. ročník + kvinty: arboretum Nový Dvůr
2. ročník + sexty: Den Země (výukový program s pracovním listem, pozorování a samostatná práce v lokalitě rybníku Štěpán)
Semináře: BS, BSC – Anthropos + Mendelárium (BS4), Gyncentrum Ostrava (BS4), Genetické pracoviště fakultní nemocnice (BS4), Krevní centrum (BS3), ZOO (BS3), vycházka do Poodří nebo do Turkova s botaničkou (BS3, BS4), Slezská nemocnice Opava – patologické muzeum (BS3), exkurze na 112 (BS3) další exkurze dle nabídky.
Mgr. Jarmila Kučerová
září 2023
Datum konání: 3. 6. 2021
Vážky jsou elegantní skupinou hmyzu, která je v přírodě nepřehlédnutelná. Jejich larvy, nymfy, mají vystřelovací čelist, kterou dosahují nejvyšší rychlosti, jaká kdy byla u hmyzu zaznamenána.
VíceDatum konání: 10. 5. 2021
Jako v minulých letech se i v letošním roce naši studenti zapojili do soutěže „Zlepši si techniku“, kterou pořádá VŠB – TUO pro žáky a studenty celého Moravskoslezského kraje.
VíceDatum konání: 6. 5. 2021
Studenti biologického semináře 3. a 4. ročníku se zúčastnili v rámci projektu Vědci do škol besedy molekulárního genetika Dr. Jana Pačese „O koronaviru na všechny způsoby“.
VíceDatum konání: 19. 4. 2021
V pondělí 19. 4. proběhlo distančně krajské kolo geologické olympiády obou kategorií. Naše škola v něm měla bohaté zastoupení a 1O našich studentů se stalo úspěšnými řešiteli.
VíceDatum konání: 28. 4. 2021
Ve středu 28. dubna se dva týmy z naší školy zúčastnily již 26. ročníku Ekologické olympiády, který se letos zabýval velmi aktuálním tématem sucha a klimatických změn. Formou letošního ročníku byl online test a „poznávačka“, kterou následovala tzv. malá maturita.
VíceDatum konání: 1. 2. 2021 - 19. 3. 2021
Geologické děje působící uvnitř planety i na jejím povrchu je možné napodobit pomocí různých modelů a simulací. A právě na tuto problematiku byl zaměřen dlouhodobý projekt, který nám byl v biologii zadán.
VíceDatum konání: 12. 3. 2021
12. března 2021 se uskutečnil další ročník soutěže Geologické kladívko, který díky současným vládním opatřením museli organizátoři z VŠB připravit v online prostředí.
VíceDatum konání: 18. 3. 2021
Ve čtvrtek 18. 3. 2021 jsme v rámci besedy: „Na kus řeči s…“ přivítali lékaře MUDr. Tomáše Michalčáka, který působí v Beskydském očním centru ve Frýdku Místku a zároveň vyučuje na Lékařské fakultě Ostravské univerzity na Ústavu fyziologie a patofyziologie.
VíceDatum konání: 13. 11. 2020 - 15. 11. 2020
Společně s několika studenty našeho gymnázia jsem se zúčastnila Badatelského víkendového semináře, který pořádali zaměstnanci a studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ti nám představili různé vědecké projekty, na kterých sami pracují.
VíceDatum konání: 28. 1. 2021 - 7. 2. 2021
Společně s Anetou Sikorovou a Vojtěchem Žáčkem jsme tvořili jeden tříčlenný tým v soutěži N-trophy. Bojovali jsme našimi přírodovědnými schopnosti proti dalším 72 týmům z celé České republiky i Slovenska.
Více