Vedoucí předmětové komise
Mgr. Petr Šimíček
E-mail: petr.simicek@gyohavl.cz
Smysl a cíle dějepisu na naší škole
Dějepis se na našem gymnáziu vyučuje ve všech ročnících osmiletého i čtyřletého studia. Výuka se odehrává v běžných vyučovacích hodinách, ve speciálních dějepisných seminářích i ve formě historických a kulturně-poznávacích exkurzí.
Zásadním cílem naší předmětové komise je zajímavá a odborně fundovaná dějepisná výuka s výrazným posílením výuky moderních dějin (lepší porozumění dnešnímu světu, východisko pro studium politologie, práv, historie atd.).
Kromě klasických učebnic, map a dějepisných pomůcek všichni pedagogové využívají moderní vyučovací metody a pomůcky – kreativní pracovní listy, interaktivní prezentace, využíváme třídy vybavené počítači, dataprojektory a promítacími plátny. Tato forma výuky je mezi studenty velice oblíbená, především pro názornost a množství obrazového materiálu k jednotlivým údobím dějin. Naši dějepisci tvoří vlastní učební programy a pomůcky (metodické listy, soubory historických pramenů, výukové prezentace atd.).
Žáky a studenty vedeme k intenzivnějšímu zapojení do přípravy a podoby výsledné vyučovací hodiny (projekty, referáty, multimediální prezentace, seminární práce), k samostatné práci, vyhledávání faktů (pramenů) a hodnocení historických skutečností, argumentaci a obhajobě vlastních názorů.
Učitelé dějepisu se účastní odborných kurzů dalšího vzdělávání pedagogů (ÚSTRu, Člověka v tísni, Památníku Terezín) a odborných konferencí v České republice i cizině (konference ASP UNESCO, visegrádská konference učitelů dějepisu, konference v německém Eichsfeldu, Jeruzalémě, Osvětimi, Dachau atd.).
V důsledku opatření souvisejících s covidovou pandemií začali v roce 2020 učitelé dějepisu poprvé v historii komise všichni učit distančně (on-line) a naučili se pracovat v nových platformách – Google Classroom a ZOOM. Ty využívají i nadále pro smysluplnější a rychlejší komunikaci se studenty i pro ukládání studijních materiálů či zadávání úkolů.
Historické projekty
Od roku 1996 realizujeme projekty v rámci Asociace škol přidružených UNESCO (v oblasti „celosvětového občanství a kultury míru a nenásilí“) pro studenty vyšších ročníků a seminářů moderních dějin. Projekty jsou zaměřeny na porušování lidských práv v totalitních režimech a věnují se československým i evropským dějinám.
Pravidelně se zapojujeme do projektů společnosti Člověk v tísni. Především do tradičních Příběhů bezpráví. Studenti se v rámci tohoto projektu seznamují s událostmi novodobých dějin přitažlivou formou, součásti akce je úvodní historická přednáška, promítání dokumentárního filmu, debata o něm a diskuse s pamětníky.
Naše škola byla zapojena jako partnerská do tříletých grantových projektů „Moderní dějiny do škol" a „Paměť kraje - náměty pro atraktivní výuku“.
Středoškolské konference
- v českém středoškolském prostředí ne zcela obvyklá vzdělávací metoda
- rozkrývání historických období, událostí či fenoménů do hloubky a z mnoha úhlů pohledu
- otevíráme témata, která byla cíleně vytěsňována ze škol i společné paměti
- kombinujeme tradiční i netradiční přístupy a metody – přednášky, workshopy, práce s dobovými historickými prameny, komunikační a tvůrčí výchova
- studenti pro nás nejsou jen příjemci dávek faktografie, ale aktivními spolutvůrci, partnery v hledání odpovědí
Žijeme v době, kdy narůstá nebezpečí nového resetování dějinné paměti či účelového zamlčování a opomíjení. Pro výchovu studentů v demokratickém duchu je zcela zásadní, aby se s novodobými událostmi našich dějin seznamovali, aby pátrali po odpovědích na často nepříjemné otázky, abychom jim to jako jejich učitelé umožnili v co nejširší míře a jejich zájem podněcovali.
Přehled všech uspořádaných konferencí (2006-2019)
- 2006 – „Mýty a realita komunistického Československa“
- 2007 – „Antisemitismus, holocaust a ostravští Židé“
- 2008 – „Československo a Ostrava v roce 1968“
- 2009 – „Československo a Ostrava v čase normalizace“
- 2010 – „Československo a Ostrava v době protektorátu“
- 2011 – „Ostraváci za dráty – lágry ve vzpomínkách pamětníků“
- 2012 – „Druhá kultura v komunistickém Československu“
- 2013 – „Vyhnání – vysídlení – odsun?“
- 2014 – „Češi v exilu“
- 2015 – „Československá cesta ke svobodě a demokracii po listopadu 1989“
- 2015 – „Ukončení 2. světové války v Moravskoslezském kraji“
- 2016 – „Migrace v dějinách a současnosti“
- 2016 – „Okamžik rozhodnutí – životní volby ve zlomovém okamžiku dějin 20. století“
- 2017 – „Ostrava v neklidném XX. století“
- 2018 – „Osmičkové roky jako mezníky v dějinách Ostravy“
- 2019 – "Studenti proti režimu – revolty 1939 / 1969 / 1989"
- 2023 – „Rusko v Evropě, Rusko mimo Evropu, Rusko proti Evropě“
Po pěti uskutečněných ročnících jsme v roce 2010 vydali komplexní publikaci „Společně dějinami“, zahrnující dějiny Ostravy v republikovém kontextu v letech 1939-89, s metodickými a výukovými materiály. Kniha obsahuje textovou a obrazovou část i vložené DVD s výukovými prezentacemi, metodickými listy a dobovými prameny ze všech pěti ročníků.
Pro příští rok 2024 připravujeme další konferenci na téma "Bahnzeit aneb Ostrava pod okřídleným kolem".
Partneři a spolupracující instituce
V rámci výuky, seminářů a konferencí spolupracujeme se společností Člověk v tísni, Okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, Živou pamětí o.s.p., politickými vězni z doby komunismu, sdružením Dcery 50. let, Židovskou obcí v Ostravě, Archivem města Ostravy (návštěvy pamětníků v seminářích, živá svědectví, hosté a lektoři na konferencích).
Prezentace historických aktivit
Historické projekty, konference a výukové novinky pravidelně prezentujeme v médiích – v České televizi (zpravodajské pořady, Před půlnocí, Fokus VM, Interview ČT 24, Ta naše povaha česká aj.), Českém rozhlase Ostrava (pořad Koktejl), DVTV, v tisku (Respekt, LN, MSD), případně v TV dokumentech (Kovy řeší dějiny).
Historické exkurze
Učitelé dějepisu každoročně organizují zahraniční historické a kulturně-poznávací exkurze pro studenty do Osvětimi a Krakova, byli jsme však také na expedicích - na Podkarpatské Rusi a již několikrát za krajany v rumunském Banátu. Společně se studenty jsme poznávali Paříž, Provence, Berlín, Drážďany, Mnichov, Salzburg, Bratislavu, Vídeň či Budapešť.
Jednodenní historické exkurze pořádáme do Lidic či Ležáků, pravidelně pak do Ostravy a blízkého okolí (Archiv města Ostravy, Muzeum Hlučínska, Průmyslové muzeum v Michálkovicích, Hornické muzeum v Petřkovicích, Slezské zemské muzeum – výstavní budova i depozitář, industriální oblast Dolní Vítkovice, Archeoskanzen v Chotěbuzi, Muzeum Sigmunda Freuda v Příboře).
Historické soutěže
Podporujeme každoroční účast našich studentů v historických soutěžích (Dějepisná olympiáda, Příběhy 20. století) a v pracích SOČ.
Mgr. Petr Šimíček
září 2024
Datum konání: 8. 5. 2021
O konci 2. světové války, poválečném vývoji v Československu, ale i o strastech a radostech distanční výuky hovořil náš kolega Petr Šimíček s redaktorkou České televize Barborou Kroužkovou v Den vítězství, tedy 8. května před Národním památníkem na Vítkově v Praze.
Více
Datum konání: 1. 5. 2021
- 23. 5. 2021
Učitelé a studenti našeho gymnázia se mohou během května zapojit do Běhu pro Paměť národa. Pokud ve volném čase běháte a máte chytré hodinky, které vám počítají naběhané kilometry a měří čas, případně mobil vybavený stejnými funkcemi, zapojte se, pomůžete svým sportováním také dobré věci!
Více
Datum konání: 27. 1. 2021
- 26. 2. 2021
Před 25 lety, 27. ledna 1996, zemřela Havla Olga Havlová, první manželka Václava Havla, zakladatelka Výboru dobré vůle, statečná žena, jejíž jméno nese naše gymnázium. Přinášíme vzpomínku na ní, kterou při této příležitosti pro Lidové noviny napsala Petruška Šustrová.
Více
Datum konání: 19. 11. 2020
V listopadu letošního školního roku se i běhen distanční výuky zapojila naše předmětová komise do zajímavých projektů.
Více
Datum konání: 24. 11. 2020
V listopadu proběhl na naší škole 50. ročník školního kola dějepisné olympiády na téma Labyrintem barokního světa (1556–1781). Druhým rokem se mohli zapojit i žáci vyššího gymnázia. Celkem se do školního kola, které poprvé probíhalo online, přihlásilo 18 žáků.
Více
Datum konání: 23. 9. 2020
Ve středu 23. září 2020 byla slavnostně odhalena na zdi Čapkovy sokolovny v centru města pamětní deska připomínající největší politický proces na Ostravsku z 50. let 20. století. Komunistická moc na tomto místě odsoudila ke krutým trestům téměř devět desítek nevinných lidí.
Více
Datum konání: 1. 9. 2020
- 18. 10. 2020
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové připravil během jara a léta k 30. výročí založení nadace pro studenty středních škol zcela nový projekt Daruj srdce.
Více
Datum konání: 29. 1. 2020
Ve středu 29. ledna 2020 vyjeli žáci kvart, kvint a vybraných studentů vyššího gymnázia do Pardubického kraje, kde se nacházela osada Ležáky. Ta byla po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha vypálena o 14 dní později než obec Lidice.
Více
Datum konání: 8. 1. 2020
Ve středu 8. ledna 2020 navštívili studenti literárního semináře sochařský ateliér v třebovickém zámeckém parku. Spletitou a bohatou historií tohoto místa je provedl svým výkladem a doslova krok za krokem akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda.
Více
Datum konání: 29. 1. 2020
Ve středu 29. ledna 2020 unikla sexta B okresnímu kolu zeměpisné olympiády, neb se vydala na historickou miniexkurzi do prastarého města Olomouc. Cílem výpravy bylo nahlédnout do časů dávného středověku a v praxi prověřit poznatky z hodin dějepravy.
Více