V listopadu se konal další ročník Internetové matematické olympiády. Tentokráte ale poněkud netradiční formou…
VíceE-mail: kvetoslava.sivakova@gyohavl.cz
Členové předmětové komise:
Mgr. Marta Freislerová marta.freislerova@gyohavl.cz
RNDr. Zuzana Hrušková zuzana.hruskova@gyohavl.cz
Mgr. Petr Janík petr.janik@gyohavl.cz
Ing. Antonín Knápek,Ph.D. antonin.knapek@gyohavl.cz
Mgr. Kateřina Kozlová,Ph.D. katerina.kozlova@gyohavl.cz
RNDr. Ivana Krajčíková ivana.krajcikova@gyohavl.cz
Mgr. Andrea Valchářová andrea.valcharova@gyohavl.cz
Mgr. Romana Vaňková romana.vankova@gyohavl.cz
Používané učebnice
Matematický seminář je koncipován jako dvouletý s dvouhodinovou týdenní dotací.
Seminář je určen všem, kteří se chtějí naučit analyticky myslet a tuto schopnost dále procvičovat. Je především zaměřen na rozšíření obsahu učiva vyučovaného v běžných hodinách matematiky o témata potřebná pro studium na VŠ (matematicko-fyzikální, přírodovědecké, ekonomické, stavební, elektrotechnické, strojní a další technické fakulty vysokých škol). Jedná se o témata komplexní čísla, analytická geometrie v prostoru, diferenciální a integrální počet. Snažíme se o rozšíření a komplexní využití poznatků středoškolské matematiky, správné vystavění systému matematických znalostí, pochopení vztahů mezi nimi a jejich následná aplikace při řešení problémů, tedy rozvoj analytického myšlení. Součástí semináře je i výuka s využitím počítačů (program GEOGEBRA, Excel).
Seminář je jednoletý s dvouhodinovou týdenní dotací. Obsah předmětu navazuje na předmět Matematika. Cílem výuky je především důkladné procvičení základního učiva, jeho prohloubení a systematizace tak, aby žák byl připraven na společnou i profilovou část maturitní zkoušky a také na přijímací zkoušky a studium na VŠ technického zaměření.
Někteří žáci, kteří do cvičení chodili v uplynulých letech, úspěšně vykonali také nepovinnou výběrovou státní zkoušku z MATEMATIKY rozšiřující.
Seminář deskriptivní geometrie je koncipován jako dvouletý s dvouhodinovou týdenní dotací.
Předním úkolem semináře z deskriptivní geometrie je připravit žáky na vysokoškolské studium těch oborů, kde budou potřebovat dobrou prostorovou představivost a základy zobrazovacích metod, zejména při studiu technických, matematicko-přírodovědných a uměleckých oborů. Znalosti a dovednosti z deskriptivní geometrie jsou využitelné a potřebné také v reálném životě. Žáci poznají význam DG ve stavitelství, architektuře a v jiných technických oborech, v oblasti průmyslového designu nebo v lékařské anatomii. Výuka deskriptivní geometrie má úzké mezipředmětové vztahy k matematice, informatice a výpočetní technice a k estetické výchově.
Cílem výuky DG je naučit žáky základním zobrazovacím metodám - pravoúhlému promítání na dvě průmětny (Mongeovo promítání) a pravoúhlé axonometrii a využívat je pro řešení planimetrických a stereometrických problémů. Žáci řeší zejména konstrukční úlohy, zobrazují technické součásti a architektonické prvky, užívají deduktivní a induktivní postupy, volí vhodné metody řešení, vytvářejí algoritmy řešení, zdůvodňují postupy a diskutují řešitelnost (případně počet řešení) daného problému.
Přípravné kurzy pro budoucí žáky nižšího i vyššího gymnázia (leden - duben 2023)
Mgr. Květoslava Siváková
září 2022
Datum konání: 24. 11. 2020
V listopadu se konal další ročník Internetové matematické olympiády. Tentokráte ale poněkud netradiční formou…
VíceDatum konání: 6. 11. 2020 - 1. 12. 2020
Naši žáci z třídy 1.A a 2.A se v termínu od 6.11 – 1.12. 2020 zúčastnili internetové soutěže BRLOH (BRněnská LOgická Hra), kterou pořádá Masarykova univerzita v Brně. Do soutěže bylo přihlášeno 407 týmů z České a Slovenské republiky, z Moravskoslezského kraje se zúčastnilo 43 týmů.
VíceDatum konání: 5. 10. 2020 - 23. 10. 2020
Také tento školní rok studenti našeho gymnázia řešili úlohy Logické olympiády. Soutěž každoročně pořádá Mensa ČR.
VíceDatum konání: 1. 4. 2020 - 30. 4. 2020
Tento týden byly zveřejněny výsledky školního kola matematické soutěže Pangea. Té se zúčastnilo také 120 žáků našeho nižšího gymnázia. Dva z nich – Terezka Maléřová a Tomáš Tulach z 1. A – postupují do celostátního finále, oba se s maximálním bodovým ohodnocením umístili na 1.
VíceDatum konání: 27. 1. 2020 - 29. 1. 2020
Škomam je každoroční třídenní kurz matematického modelování, který je určený především pro studenty maturitních a předposledních ročníků středních škol.
VíceDatum konání: 20. 1. 2020 - 29. 1. 2020
V letošním roce proběhl na naší škole již 43. ročník Pythagoriády. Během 60 minut se studenti prim, sekund a tercií snažili vyřešit 15 nejrůznějších matematických úloh.
VíceDatum konání: 28. 1. 2020
V úterý 28. 1. 2020 proběhlo okresní kolo již 69. ročníku Matematické olympiády v kategoriích B a C. Soutěž probíhala v budově Wichterlova gymnázia a úkolem jednotlivých soutěžících bylo v časovém limitu čtyř hodin vyřešit tři matematické úlohy.
VíceDatum konání: 4. 12. 2019 - 5. 12. 2019
Ve dnech 4. – 5. 12.2019 se v prostorách školy konalo školní kolo Ekonomické olympiády pro žáky vyššího gymnázia.
VíceDatum konání: 1. 11. 2019 - 29. 11. 2019
V pátek 1. 11. se v sídle Moravskoslezského kraje konalo krajské kolo logické olympiády. Do soutěže se zaregistrovalo celkem 71 208 žáků z 3 249 škol. Soutěž každoročně pořádá Mensa ČR.
Více