Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Matematika

Matematika


Vedoucí předmětové komise

Mgr. Květoslava Siváková

kvetoslava.sivakova@gyohavl.cz

 

Členové předmětové komise:

Mgr. Marta Freislerová

marta.freislerova@gyohavl.cz

Mgr. Petr Janík 

petr.janik@gyohavl.cz

RNDr. Ivana Krajčíková 

ivana.krajcikova@gyohavl.cz

Mgr. Zdeněk Martínek 

zdenek.martinek@gyohavl.cz

Mgr. Romana Moravcová 

romana.moravcova@gyohavl.cz

Mgr. Alena Ulichová

alena.ulichova@gyohavl.cz

Mgr. Andrea Valchářová

andrea.valcharova@gyohavl.cz

                                 

Používané učebnice

 • na nižším gymnáziu:
  • řada učebnic Matematika; autor Jiří Herman a kolektiv; nakladatelství Prometheus
 • na vyšším gymnáziu:
  • Sbírka úloh z matematiky pro SŠ – Výrazy, rovnice, nerovnice a jejich soustavy, autor František Janeček, nakladatelství Prometheus
  • Matematika - příprava k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ, autor Jindra Petáková, nakladatelství Prometheus
  • Matematické, fyzikální a chemické tabulky a vzorce pro SŠ, autor Jiří Mikulčák, nakladatelství Prometheus

Nabízené semináře

 • Matematický seminář

Matematický seminář je koncipován jako dvouletý s dvouhodinovou týdenní dotací.

Seminář je určen všem, kteří se chtějí naučit analyticky myslet a tuto schopnost dále procvičovat. Je především zaměřen na rozšíření obsahu učiva vyučovaného v běžných hodinách matematiky o témata potřebná pro studium na VŠ (matematicko-fyzikální, přírodovědecké, ekonomické, stavební, elektrotechnické, strojní a další technické fakulty vysokých škol). Jedná se o témata komplexní čísla, analytická geometrie v prostoru, diferenciální a integrální počet. Snažíme se o rozšíření a komplexní využití poznatků středoškolské matematiky, správné vystavění systému matematických znalostí, pochopení vztahů mezi nimi a jejich následná aplikace při řešení problémů, tedy rozvoj analytického myšlení. Součástí semináře je i výuka s využitím počítačů (program GEOGEBRA, Excel).

 • Cvičení z matematiky

Seminář je jednoletý s dvouhodinovou týdenní dotací. Obsah předmětu navazuje na předmět Matematika. Cílem výuky je především důkladné procvičení základního učiva, jeho prohloubení a systematizace tak, aby žák byl připraven na společnou i profilovou část maturitní zkoušky a také na přijímací zkoušky a studium na VŠ technického zaměření.

Někteří žáci, kteří do cvičení chodili v uplynulých letech, úspěšně vykonali také nepovinnou výběrovou státní zkoušku z matematiky rozšiřující.

Organizace soutěží

Tři vyučující matematiky jsou členky okresní komise Matematické olympiády pro okres Ostrava-město. Zajišťují také okresní kolo MO kategorie Z9 a okresní kolo Pythagoriády pro 6. - 9. ročník ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.
 
Účast žáků v soutěžích

Přípravné kurzy pro budoucí žáky nižšího i vyššího gymnázia (leden - duben 2024)

 

Mgr. Květoslava Siváková
září 2023

Datum konání: 14. června 2024 -
Na začátku druhého pololetí všichni žáci nižšího gymnázia vyplňovali test matematické soutěže Pangea.
Datum konání: 25. dubna 2024 -
Datum konání: 19. dubna 2024 -
Náboj je mezinárodní soutěž pro pětičlenné týmy středoškoláků, které reprezentují své školy. V letošním roce proběhla soutěž opět prezenčně, soutěže se zúčastnilo celkem 644 týmů v kategorii Junior a 602 týmů v kategorii Senior celkem z 12 zemí Evropy.
Datum konání: 15. dubna 2024 -
Získali jsme dlouho očekávané výsledky okresního kola Matematického klokana. Zvláště žáci nižšího gymnázia byli moc šikovní. Umístili se takto:V kategorii BenjaminPavel Repaň 1.A  2. místoSára Konštacká 2.B 3. – 4. místoMatyas Prymus 2.B 3. – 4. místoEliška Šebestová 2.B 6. – 7. místoJan Šupák 2.
Datum konání: 12. února 2024 - 8. března 2024
Matematická soutěž Pangea - soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání.
Datum konání: 22. března 2024 -
Tradiční soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN se letos konala hned po jarních prázdninách 22. března. V ní soutěžící každoročně řeší zajímavé matematické úlohy a volí jednu z možných odpovědí. Na vypracování odpovědí mají hodinu času. Pro žáky středních škol je tento čas prodloužen na 75 minut.
Datum konání: 3. dubna 2024 -
V letošním ročníku okresního kola Matematické olympiády kategorií Z6, Z7, které se konalo 3. dubna 2024, se z naší školy zúčastnilo 16 žáků a žákyň.
Datum konání: 26. března 2024 -
„Pokud lidé nevěří, že matematika je jednoduchá, je to jen proto, že si neuvědomují, jak je život složitý.“ —  John Von Neumann
Datum konání: 13. ledna 2024 -
V sobotu 13. ledna 2024 uspořádala ZŠ Antonínská v Brně 2. ročník turnaje u příležitosti Světového dne logiky. Zájem o akci byl veliký, všech účastníků se sešlo okolo tří stovek, z toho 230 aktivních luštitelů.
Datum konání: 8. prosince 2023 -
V pátek 8. prosince vyrazily (v časných ranních hodinách) tři týmy nižšího gymnázia reprezentovat naše gymnázium na Okresní přebor družstev škol v šachu, který byl již tradičně pořádán v prostorách Matičního gymnázia v Ostravě.
Datum konání: 28. listopadu 2023 -
V letošním roce jsme se na konci listopadu již tradičně zúčastnili internetové matematické olympiády, letos s novým názvem Mathing.
Datum konání: 30. listopadu 2023 -
Jde o přírodovědné klání pro čtyřčlenné týmy českých i slovenských středoškoláků. Své síly v něm poměřují ti nejzapálenější fyzici, matematici, biologové a chemici.
Datum konání: 16. listopadu 2023 -
Ve středu 16. listopadu se tříčlenné družstvo oktávy A vydalo na havířovské gymnázium, aby soutěžilo ve 12. ročníku štafetového počítání sudoku. 
Datum konání: 10. listopadu 2023 -
V pátek 10. listopadu 2023 proběhla na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci týmová matematická soutěž Memoriál Šárky Pravdové.  Naši žáci nižšího gymnázia se pravidelně této akce účastní a soutěží vždy ve dvou kategoriích (mladší žáci – 6. a 7. ročník, starší žáci – 8. a 9. ročník).
Datum konání: 3. listopadu 2023 -
V pátek 3. listopadu jsme se zúčastnili krajského kola Logické olympiády pořádané organizací Mensa ČR. Abychom si v tomto kole mohli zasoutěžit, museli jsme se v říjnovém domácím kole umístit mezi 60 nejlepšími studenty z celého kraje.
Datum konání: 19. října 2023 -
Devatenáctého října 2023 jsme se zúčastnili jubilejního 20. ročníku Moravskoslezského matematického šampionátu. V kategorii SŠ 3. ročník se zúčastnilo 95 studentů středních škol Moravskoslezského kraje, z našeho gymnázia jsme soutěžili čtyři - Jan Goj, Jonáš Vaněk, Mikuláš Kuchař a Tomáš Nikel. 
Datum konání: 28. června 2023 - 29. června 2023
27. a 28.června 2023 zavítali studenti naší školy do laboratoří Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TU Ostrava. V laboratoři bezpečnosti osob a majetku studenti viděli praktickou ukázku na balistické lince a mohli si vyzkoušet  práci s komparačním mikroskopem.
Datum konání: 11. května 2023 -
Ve čtvrtek 11. května vyrazilo 17 studentů našeho gymnázia na Černou louku, aby prověřilo své šachové dovednosti se svými vrstevníky na šachovém turnaji. V tomto turnaji, který byl určen pro žáky ostravských škol, se hrál švýcarský systém na sedm kol s časovým limitem patnáct minut na partii.
Datum konání: 13. dubna 2023 -
Dne 13. dubna 2023 jsme se se třídou 5.B v rámci dne Zlepši si techniku vydali na VŠB-TOU. V celém areálu byly připraveny různé pokusy a žáci si zde mohli vyzkoušet například programování nebo práci s 3D tiskem. V 10:00 začala science show Bez hranic, kterou připravilo brněnské Science centrum Vida.
Datum konání: 21. dubna 2023 -
Náboj je mezinárodní soutěž pro pětičlenné týmy středoškoláků, které reprezentují své školy. V letošním roce proběhla soutěž opět prezenčně, soutěže zúčastnilo celkem 479 týmů v kategorii Junior a 468 týmů v kategorii Senior celkem z 12 zemí Evropy.
Datum konání: 24. dubna 2023 -
"Pokud vás to děsí, může být dobré to zkusit." (Seth Godin)
Datum konání: 28. března 2023 -
Do krajského kola Matematické olympiády kategorie Z9 v letošním roce postoupilo 58 žáků. Obě naše soutěžící z kvarty B získaly titul úspěšný řešitel.
Datum konání: 12. dubna 2023 -
„V matematice jsou dva druhy výsledků: ty zřejmé a ty nepravdivé.“ (Ronald Getoor)V letošním ročníku okresního kola Matematické olympiády kategorií Z6, Z7 a Z8 jsm měli rekordní zastoupení - 28 žáků nižšího gymnázia se ve středu 12. dubna 2023 pokusilo najít zřejmé výsledky. Vedli si velmi dobře.
Datum konání: 21. dubna 2023 -
V pátek, 21. 4. 2023, se níže uvedení studenti našeho gymnázia zúčastnili finále jubilejního, desátého ročníku odborné soutěže "Zlepši si techniku" na Vysoké škole báňské - Technické Univerzitě v Ostravě (VŠB-TUO).
Datum konání: 17. března 2023 -
Výsledky jednotlivých kategorií mezi ostravskými školami soutěže Matematický klokan jsou již známy:
Datum konání: 17. března 2023 -
Tradiční soutěž MATEMATICKÝ KLOKAN se letos konala hned po jarních prázdninách 17. března. V ní soutěžící každoročně řeší zajímavé matematické úlohy a volí jednu z možných odpovědí. Na vypracování odpovědí mají hodinu času. Pro žáky středních škol je tento čas prodloužen na 75 minut.
Datum konání: 24. února 2023 -
V pátek 24. února měli návštěvníci našeho gymnázia možnost zhlédnout a vyzkoušet si rozličné pokusy napříč přírodovědnými předměty především ve spojitosti s tekutinami.
Datum konání: 6. února 2023 -
V rámci hodiny matematiky se dne 6. února v oktávě B uskutečnila přednáška ze statistiky s názvem Vadí - nevadí. Přednášející byla Martina Litschmannové, která k nám přijela z VŠB.
Datum konání: 25. ledna 2023 -
1. a 5. místo v okresním kole matematické olympiády pro žákyně kvarty B
Štítky:

Netradiční IMO

Datum konání: 24. 11. 2020

V listopadu se konal další ročník Internetové matematické olympiády. Tentokráte ale poněkud netradiční formou…

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:20

BRLOH (Brněnská logická hra)

Datum konání: 6. 11. 2020 - 1. 12. 2020

Naši žáci z třídy 1.A a 2.A se v termínu od 6.11 – 1.12. 2020 zúčastnili internetové soutěže BRLOH (BRněnská LOgická Hra), kterou pořádá Masarykova univerzita v Brně. Do soutěže bylo přihlášeno 407 týmů z České a Slovenské republiky, z Moravskoslezského kraje se zúčastnilo 43 týmů.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:19

Logická olympiáda 2020

Datum konání: 5. 10. 2020 - 23. 10. 2020

Také tento školní rok studenti našeho gymnázia řešili úlohy Logické olympiády. Soutěž každoročně pořádá Mensa ČR.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:18

Máme dva postupující do celostátního finále matematické soutěže Pangea

Datum konání: 1. 4. 2020 - 30. 4. 2020

Tento týden byly zveřejněny výsledky školního kola matematické soutěže Pangea. Té se zúčastnilo také 120 žáků našeho nižšího gymnázia. Dva z nich – Terezka Maléřová a Tomáš Tulach z 1. A – postupují do celostátního finále, oba se s maximálním bodovým ohodnocením umístili na 1.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:17

Hojná účast na letošním ŠKOMAMu 2020

Datum konání: 27. 1. 2020 - 29. 1. 2020

Škomam je každoroční třídenní kurz matematického modelování, který je určený především pro studenty maturitních a předposledních ročníků středních škol.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:16

Pythagoriáda 2020

Datum konání: 20. 1. 2020 - 29. 1. 2020

V letošním roce proběhl na naší škole již 43. ročník Pythagoriády. Během 60 minut se studenti prim, sekund a tercií snažili vyřešit 15 nejrůznějších matematických úloh.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:15

Postup do krajského kola Matematické olympiády v kategorii Z 9 a kategorii C

Datum konání: 28. 1. 2020

V úterý 28. 1. 2020 proběhlo okresní kolo již 69. ročníku Matematické olympiády v kategoriích B a C. Soutěž probíhala v budově Wichterlova gymnázia a úkolem jednotlivých soutěžících bylo v časovém limitu čtyř hodin vyřešit tři matematické úlohy.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:14

Úspěch našich studentů v Ekonomické olympiádě

Datum konání: 4. 12. 2019 - 5. 12. 2019

Ve dnech 4. – 5. 12.2019 se v prostorách školy konalo školní kolo Ekonomické olympiády pro žáky vyššího gymnázia.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:11

Logická olympiáda 2019

Datum konání: 1. 11. 2019 - 29. 11. 2019

V pátek 1. 11. se v sídle Moravskoslezského kraje konalo krajské kolo logické olympiády. Do soutěže se zaregistrovalo celkem 71 208 žáků z 3 249 škol. Soutěž každoročně pořádá Mensa ČR.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:10