Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Španělský jazyk

Španělský jazyk


 Ve školním roce 2023/2024 pracuje předmětová komise v tomto složení

Vedoucí PK

Ing. Alexandra Arencibia

E-mail: alexandra.arencibia@gyohavl.cz

Členové PK

Mgr. Petra Šimčáková

petra.simcakova@gyohavl.cz

Mgr. Hana Musálková hana.musalkova@gyohavl.cz

Mgr. Lukáš Hotový

Mgr. Linet Casanova Izquierdo

lukas.hotovy@gyohavl.cz

linet.casanova@gmail.com

 

 

Od 17.10.2023 proběhne na naší škole za podpory Magistrátu města Ostravy již jedenáctý výroční ročník Týdne španělské kultury Semana Ostraňa. Součástí programu bude kromě přednášek a lekcí také tradiční recitační a výtvarná soutěž.

 

V primách a prvním ročníku čtyřletého studia zahájíme výuku s učebnicí AVENTURA NUEVA1 a v ostatních ročnících čtyřletého studia budeme ve výuce pokračovat s učebnicí Vente1 a Vente2. Učebnice AVENTURA, která představuje španělštinu dynamickou a hravou formou, nás bude provázet už třináctým rokem. Rozvíjí všechny jazykové dovednosti a přibližuje českým studentům každodenní španělštinu i reálie španělsky hovořících zemí.

Výuka stále probíhá ve speciálních jazykových učebnách, které jsou vybaveny dataprojektorem, počítači, sluchátky a jedna z nich také interaktivní tabulí. Tato technika umožňuje učitelům využívat nejmodernější výukové metody, díky kterým se výuka stává pro žáky zajímavější a osvojování jazykových dovedností je pro ně snadnější.

Všechny příznivce španělštiny také zveme ke sledování naší facebookové stránky Španělštináři GOH.

Učebnice

Prima AVENTURA NUEVA 1
Sekunda AVENTURA NUEVA 1
Tercie AVENTURA 1
Kvarta AVENTURA 2
Kvinta AVENTURA 2
Sexta AVENTURA 2, AVENTURA 3
Septima AVENTURA 3
Oktava AVENTURA 3
1. ročník AVENTURA NUEVA 1
2. ročník VENTE 1, Libro de ejercicios VENTE 1
3. ročník VENTE 1, Libro de ejercicios VENTE 1
4. ročník VENTE 2, Libro de ejercicios VENTE 2

Ve třetím a čtvrtém ročníku mají žáci možnost navštěvovat volitelný předmět Seminář ze španělského jazyka, jehož obsahem je:

  • příprava k maturitě ze španělského jazyka a na zkoušku DELE
  • rozšíření slovní zásoby
  • hlubší proniknutí do struktury jazyka a jeho snazší pochopení
  • získání pohotovosti při vyjadřování
  • nácvik porozumění psanému a poslechovému textu
  • práce s cizojazyčným tiskem
  • reálie španělsky mluvících zemí

PLÁN PRÁCE PŘEDMĚTOVÉ KOMISE ŠPANĚLSKÉHO JAZYKA  –  2023/2024

Ing. Alexandra Arencibia
září 2023

 

Datum konání: 30. května 2024 -
Dne 30. 5. 2024 se konalo Ústřední kolo konverzační soutěže ve španělštině na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Datum konání: 28. května 2024 -
Tercie B si hodinu španělštiny na závěr lekce o jídle zpestřila prezentací receptů a ochutnávkou vlastnoručně vyrobených specialit španělské a latinskoamerické kuchyně. Vyzkoušeli jsme například churros, flan, domácí nachos, empanadas, chilli con carne i tortillu de patatas.
Datum konání: 19. března 2024 -
V úterý 19. 3. proběhlo ve SVČ Korunka krajské kolo konverzační soutěže ve španělském jazyce, ve kterém nás v kategorii SŠ reprezentovala studentka septimy B Adriana Škvrnová.
Datum konání: 20. března 2024 -
Conferencia científica estudiantil 2024 (Studentská vědecká konference)
Datum konání: 14. února 2024 -
Ve středu 14. 2. 2024 proběhl další ročník školního kola konverzační soutěže ve španělském jazyce. Žáci byli rozděleni do dvou kategorií, pro maturanty byla účast povinná.
Datum konání: -
Již tradičně vyhlašujeme v rámci Týdne španělské kultury v Ostravě Semana Ostraña také výtvarnou soutěž pro žáky ostravských základních, středních a základních uměleckých škol.
Datum konání: 24. ledna 2024 -
Datum konání: 17. října 2023 - 20. října 2023
Podzim je na naší škole spjat s celou řadou aktivit, mezi které už jedenáct let patří také Týden španělské kultury Semana Ostraña.
Datum konání: 27. června 2023 - 28. června 2023
Ve dnech 27.–28. 6. jsme v rámci exkurzních dnů vyrazili se studenty španělštiny do Zoo Ostrava. Všichni zúčastnění měli za úkol poprat se s pracovním listem ve španělštině, rozšířit si svou slovní zásobu a vyhledat různé informace o zvířatech.
Datum konání: 13. června 2023 -
V úterý 13. 6. se ve třídě 3.B uskutečnila ochutnávka španělské kuchyně. Žáci si doma ve dvojicích připravili různá španělská jídla, která následně prezentovali se svými recepty. Ze sladkých jídel jsme ochutnali flan, churros a ze slaných jídel tortilly, empanadas a krevety.
Datum konání: 9. června 2023 -
Po několikaleté pauze způsobené pandemií jsme se v pátek 9. 6. rozhodli opět uspořádat soutěž v přípravě španělských a jihoamerických pokrmů nazvanou Vamos a comer.
Datum konání: 5. června 2023 -
Dne 13. 4. 2023 se konalo Ústřední kolo konverzační soutěže ve španělštině, naštěstí pro nás v online podobě.  Ve stejném termínu totiž probíhala také exkurze studentů naší školy do Barcelony.
Datum konání: 3. května 2023 -
Víte, jak to chodí na lucha libre nebo kde mají kořeny slavní mariachis? Španělská skupina třídy 7.A už ano! Díky paní doktorce Evě Kubátové z UK, která ve středu 3.5.
Datum konání: 11. dubna 2023 - 17. dubna 2023
Spoustu krásných a intenzivních zážitků, nová přátelství, vědomosti a zkušenosti, skoro 90 našlapaných kilometrů a procvičení španělštiny, to všechno, a ještě mnohem více nám přinesla exkurze do Barcelony.
Datum konání: 29. března 2023 -
Datum konání: 23. března 2023 -
Dne 23. 3. 2023 proběhlo na Gymnáziu Hladnov krajské kolo konverzační soutěže ve španělštině, v němž nás v kategorii SŠII reprezentovala Sára Zajícová ze Septimy A a v kategorii SŠI Ondřej Glogar ze 3.C. V náročné konkurenci vybojovali Sára první a Ondra jedenácté místo.
Datum konání: 21. února 2023 -
V úterý 21.2. se konalo školní kolo konverzační soutěže ve španělském jazyce.  Studenti byli rozděleni do dvou kategorií, k ústní části jsme zařadili i poslechová cvičení.  
Datum konání: 14. listopadu 2022 - 10. února 2023
V návaznosti na desátý ročník Týdne španělské kultury v Ostravě (Semana Ostraña) jsme i letos připravili výtvarnou soutěž pro žáky ostravských základních, středních a základních uměleckých škol.
Datum konání: 16. prosince 2022 -
Adventní čas se promítl i do hodin španělštiny, po nucené přestávce v předchozích letech jsme se opět mohli vrátit k již tradiční vánoční fiestě.
Datum konání: 7. listopadu 2022 - 11. listopadu 2022
V pondělí 7. 11. 2022 jsme již podesáté slavnostně zahájili recitační soutěž ve španělském jazyce a tím i celý Týden španělské kultury v Ostravě Semana Ostraňa.
Datum konání: 7. listopadu 2022 - 11. listopadu 2022
Datum konání: 15. června 2022 -
Letošní jedenáctý ročník aktivity Vamos a Comer jsme pojali netradičně a vydali se se třídou Septima B do restaurace Los Capolitos, kde pro nás připravili ochutnávku tradiční mexické kuchyně doplněnou o krátkou prezentaci.
Datum konání: 27. května 2022 -
Říká se, že nový jazyk znamená nová dobrodružství.
Datum konání: 11. března 2022 -
Dne 11. 3. 2022 proběhlo na Gymnáziu Hladnov krajské kolo konverzační soutěže ve španělštině, v němž nás v kategorii SŠII reprezentovala Sára Zajícová ze sexty A a v kategorii SŠIII Sandra I. Arencibia také ze sexty A. V náročné konkurenci vybojovaly Sára sedmé a Sandra druhé místo.
Datum konání: 9. února 2022 -
Ve středu 9.2. se konalo školní kolo konverzační soutěže ve španělském jazyce. Moc si vážíme toho, že se našlo tolik odvážlivců odhodlaných se zúčastnit a že soutěž mohla opět proběhnout prezenční formou.
Datum konání: 24. ledna 2022 -
Součástí devátého ročníku Týdne španělské kultury Semana Ostran᷉a byla opět výtvarná soutěž. Tentokrát jsme zvolili téma Variace na Picassa. Studenti byli rozděleni do dvou kategorií dle věku, zvláštní skupinu pak tvořili žáci základních uměleckých škol.
Datum konání: 18. října 2021 - 22. října 2021
Máme velikou radost z toho, že jsme v termínu 18. 10. – 21. 10. 2021 mohli na naší škole po roční pauze opět uspořádat Týden španělské kultury Semana Ostran᷉a. Šlo již o devátý ročník projektu realizovaného za podpory Magistrátu města Ostravy.
Datum konání: -
V letošním roce nabízíme studentům španělštiny možnost absolvování přípravného jazykového kurzu DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera).
Datum konání: -
Přemýšlela jsem, kde se vlastně zrodila samotná myšlenka složit zkoušky ze španělštiny. Na konkrétní podnět jsem nepřišla. Nicméně si myslím, že naši skupinku šesti holek, která se v červenci vydala do Institutu Cervantes, spojovala touha mít na naše znalosti španělštiny papír. Ačkoliv to může znít všelijak, žijeme v době, kdy tyto „doklady“ o znalostech jsou zároveň jejich důkazem.
Štítky:

Zkoušky ze španělštiny DELE

Přemýšlela jsem, kde se vlastně zrodila samotná myšlenka složit zkoušky ze španělštiny. Na konkrétní podnět jsem nepřišla. Nicméně si myslím, že naši skupinku šesti holek, která se v červenci vydala do Institutu Cervantes, spojovala touha mít na naše znalosti španělštiny papír.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:08

Celostátní kolo překladatelské soutěže Ostravské univerzity

Datum konání: 16. 3. 2021

Dne 16. března 2021 se na Ostravské univerzitě konal již tradiční Den s překladem (XVI. ročník), jehož součástí je také celostátní kolo překladatelské soutěže, které se letos potřetí otevřelo středním školám.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:06

Úspěch v krajském kole konverzační soutěže ve španělštině (březen 2021)

Datum konání: 11. 3. 2021

Tento ročník krajského kola konverzační soutěže ve španělštině byl zcela výjimečný a vzhledem k aktuální situaci se musel konat v online prostoru. O to větší radost máme z toho, že se naší studentce Radce Teichmanové podařilo obstát v náročné konkurenci a vybojovat 3. místo v kategorii SŠII.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:06

Školní kolo konverzační soutěže ve španělštině (2021)

Datum konání: 10. 2. 2021

Ve středu 10.2. se opět po roce konalo školní kolo konverzační soutěže ve španělském jazyce. Moc si vážíme toho, že se bez ohledu na současnou komplikovanou situaci, našlo tolik odvážlivců odhodlaných se zúčastnit. A to i přesto, že jsme se mohli potkat pouze virtuálně.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:05

Celostátní kolo překladatelské soutěže OSU

Datum konání: 10. 3. 2020

Dne 10. března 2020 se na Ostravské univerzitě konal již tradiční Den s překladem (XV. ročník), jehož součástí je také celostátní kolo překladatelské soutěže, které se letos podruhé otevřelo také středním školám. Do soutěže bylo zasláno celkem 168 překladů, z toho 123 překladů ze středních škol.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:04

Literární vývoj ve Španělsku

Datum konání: 14. 2. 2020

Studium cizích jazyků se neomezuje jen na učení se nové slovní zásoby či gramatických pravidel. Jeho přirozenou součástí by mělo být také poznávání reálií či kultury zemí, ve kterých danou řeč můžeme uplatnit. Neoddělitelně je s jazykem spjata samozřejmě také literatura.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:03

KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ VE ŠPANĚLŠTINĚ (ÚNOR 2020)

Datum konání: 21. 2. 2020

Na konci února měli studenti španělského jazyka možnost otestovat své komunikační dovednosti a zúčastnit se školního kola konverzační soutěže ve španělském jazyce. Soutěž proběhla v pátek 21. 2. 2020 a soutěžilo se celkem ve dvou kategoriích.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:02

Fiesta Naviden͂a 2019

Datum konání: 19. 12. 2019

Ve čtvrtek devatenáctého prosince proběhl již tradiční vánoční večírek pro studenty španělštiny našeho gymnázia – Fiesta Naviden͂a. Každá třída nižšího gymnázia představila předem nacvičený program ve španělštině. Společně jsme si zazpívali koledy, a dokonce i zatančili.

Více

Publikováno 27. 9. 2021 15:00