Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Soutěže > Středoškolská odborná činnost

Středoškolská odborná činnost


Každoročně se naši studenti účastní soutěže ve středoškolské odborné činnosti (SOČ), kterou vyhlašuje MŠMT. Soutěž slouží k prohlubování a rozšiřování odborných vědomostí a dovedností žáků všech středních škol v republice. Spočívá ve vytvoření a následném obhájení práce ve zvoleném oboru před odbornou porotou nejprve ve školním, krajském a poté v celostátním kole. Soutěž se vyhlašuje ve všech přírodovědných, technických i humanitních oborech, např. v matematice, informatice, biologii, ekologii, strojírenství, architektuře, historii, psychologii, politologii atd. Smyslem práce je něco „objevit“, prozkoumat, vypozorovat, vytvořit či zkonstruovat a následně sepsat do publikovatelné podoby.

Naši studenti jsou v této soutěži každoročně úspěšní v krajském a mnohdy i celostátním kole. K největším úspěchům patří:

 • desáté místo v celostátním kole v roce 2020 získal Vladan Vítek v oboru ochrana a tvorba životního prostředí
 • šesté místo v celostátním kole v roce 2019 získala Kateřina Kopecká v oboru biologie
 • sedmé místo v celostátním kole v roce 2019 získal Vilém Honysz v oboru filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory
 • jedenácté místo v celostátním kole v roce 2019 získala Petra Plonková v oboru zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství
 • osmé místo v celostátním kole v roce 2017 získali Matěj Prokop Jan Neubauer v oboru filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory
 • šesté místo v celostátním kole v roce 2016 získala Martina Šarmanová v oboru matematika a statistika
 • osmé místo v celostátním kole v roce 2016 získali Vojtěch Ovčačík Tomáš Twardzik v oboru fyzika
 • druhé místo v celostátním kole v roce 2014 získal Lukáš Frankl v oboru geologie a geografie
 • páté místo v celostátním kole v roce 2015 získal Lukáš Frankl v oboru geologie a geografie
 • třetí místo v celostátním kole v roce 2011 získala Barbora Čechová v oboru pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času. Bára byla také navržena na cenu České učené společnosti.
 • druhé místo Martiny Benešové v celostátním kole v roce 2005 s prací Petřkovická a Hančova hůrka - významné mineralogické lokality v Pobeskydí
 • první místo Otty Golda v celostátním kole v roce 2003 s prací Zakládáme středoškolský časopis
 • druhé místo Petra Hýla v celostátním kole v roce 1993 s prací Architektonický a stavební vývoj hradu Helfštýna

Věříme, že se i současní studenti úspěšně zapojí do této prestižní soutěže, která má pokračování také v mezinárodních soutěžích. 

 

Datum konání: 22. března 2024 -
V pátek 22. března proběhlo na naší škole školní kolo 46. ročníku Středoškolské odborné činnosti. Přehlídky se zúčastnil rekordní počet soutěžících, kteří prezentovali své práce v devíti různých oborech.
Datum konání: 16. června 2023 - 18. června 2023
Od pátku 16. do neděle 18. června 2023 se v Plzni na Gymnáziu Luďka Pika uskutečnilo celostátní kolo 45. ročníku SOČ.  Na tuto událost se sjelo téměř 300 nejúspěšnějších žáků z celé ČR, aby změřili své síly v 18 soutěžních oborech.
Datum konání: 5. května 2023 -
5. května 2023 se na VŠB-TUO uskutečnilo krajské kolo SOČ.
Datum konání: 12. dubna 2023 -
Ve středu 12. dubna proběhlo na SPŠ chemické akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu okresní kolo SOČ. Naši školu reprezentovali studenti ve čtyřech oborech. Všichni naši soutěžící si vedli skvěle a postoupili do krajského kola, které proběhne 5. května na VŠB-TUO v Ostravě.
Datum konání: 17. března 2023 -
V pátek 17. března proběhlo školní kolo 45. ročníku Středoškolské odborné činnosti. Své práce obhajovali studenti septim a oktávy A.
Datum konání: 10. června 2022 - 12. června 2022
Datum konání: 9. května 2022 -
Datum konání: 11. dubna 2022 -
Datum konání: 24. března 2022 -
Datum konání: 12. června 2021 - 13. června 2021
O víkendu 12.–13.6. proběhlo celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti. Stejně jako všechna předchozí kola se i toto uskutečnilo díky moderním technologiím online. Naše škola v něm měla hned 4 soutěžící, a to v oborech Ochrana a tvorba životního prostředí, Stavebnictví, architektura a design interiérů, Teorie kultury, umění a umělecké tvorby a Informatika.
Datum konání: 7. května 2021 -
I přes veškeré nástrahy online studia se na naší škole našly studentky, které se pustily do činnosti, která převyšovala jejich běžné školní povinnosti, a sice do středoškolské odborné činnosti. Jednalo se o osm studentek z obou septim a čtvrtého ročníku. Zastoupení oborů bylo velmi pestré, od technických oborů přes přírodovědné až ke společenskovědním. Stejně jako v minulém ročníku museli soutěžící kromě své práce nahrát do systému SOČ také prezentační video. Školní kolo proběhlo 26. března.