Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Základy společenských věd > Maraton v psaní dopisů

Maraton v psaní dopisůDatum konání:
8.12.2021

Ve středu 8. prosince proběhl na naší škole již tradičně Maraton psaní dopisů. Jedná se o největší mezinárodní akci na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí, kterou organizuje mezinárodní hnutí Amnesty International. Cílem je společně napsat a poslat co nejvíce dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí, a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí.

Letos se do spoluorganizování této akce zapojili studenti sexty B, 3.C a oktávy B – Aneta Jandíková, Josefa Nerudová, Barbora Madejová, Bára Radostová, Jana Burzyková, Ondřej Gruszka, Sabina Gutowská a Klára Jílková. Společně své spolužáky upozorňovali na šest případů konkrétních lidí – např. Čang Čan, čínské novinářky a bývalé právničky, která dlouhé roky upozorňuje na čínskou cenzuru tisku i svobodu projevu a obecně na porušování lidských práv, nebo teprve sedmnáctiletého běloruského kluka Mikity Zalataroua, který se po prezidentských volbách zapletl mezi protesty, které násilně rozháněla policie. Dav ho strhnul a sám byl zadržený policií, byl vyslýchán bez právníka a mučen elektrickým obuškem. 

Studenti během vyučování seznamovali své spolužáky s jednotlivými případy. Kdo měl zájem, mohl napsat dopis a přispět na poštovní známku. Celá akce se setkala s velkým ohlasem, podařilo se vybrat 8907 korun. Mohli jsme tak odeslat 207 samostatných dopisů jednotlivým orgánům v daných zemích.