Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Mladí proti komunismu - Příběhy bezpráví 2021

Mladí proti komunismu - Příběhy bezpráví 2021



Datum konání:
17.11.2021
Datum ukončení:
26.11.2021

Také v letošním školním roce proběhly na naší škole Příběhy bezpráví Člověka v tísni, kterých se účastníme od jejich úplných počátků, od roku 2005. V letošním roce jsou zaměřeny na konkrétní příběhy mladých lidí, kteří vzdorovali komunistickému režimu.

Každoročně jsme v úvodu seznamovali studenty se smyslem projektu, pak promítli krátký dokumentární film a poté vždy přivítali pozvaného pamětníka k danému historickému tématu. V posledních dvou letech však nemůžeme zvát kvůli covidu pamětníky na besedu (bylo by to pro starší lidi zdravotní riziko), proto besedy Člověk v tísni streamuje a my si je můžeme alespoň zprostředkovaně přiblížit.

V septimě A proběhla projekce  filmu pro školy speciálně upraveného sestřihu dokumentu  Olgy Sommerové "Věřím, že více světla nebude", o okolnostech činu Jana Zajíce, který  je stále aktuálním vzkazem o ceně, kterou má svoboda a lidská důstojnost. 
 
Do tří dějepisných seminářů v oktávách a IV. ročníku jsme z nabízených témat vybrali to, kterému se aktuálně věnujeme, tzn. bezpráví a procesy 50. let 20. století v komunistickém Československu. Sledovali jsme film "Ta krásná holka z vily nad řekou" (26 min) ze série ČT "Neznámí hrdinové". Kvůli „buržoaznímu” původu nemohla nadaná dívka Dagmar Šimková na studia, svou energii však napřela do odvážné kampaně proti nenáviděným komunistům. Bylo jí 23 let, když ji StB zatkla, a soud ji následně poslal na 15 let za mříže. Děsivé pasáže z knihy Dagmar Šimkové o pobytu v komunistickém vězení ve filmu předčítá mimo jiné Irena Vlachová-Šimonová. Kamarádka a spoluvězenkyně podává svědectví o hrdé a nezlomné ženě, která si i v nelidských podmínkách dokázala zachovat důstojnost.

Film můžete zhlédnout ZDE

Poté jsme sledovali část on-line besedy se spisovatelkou Milenou Štráfeldovou a pamětnicí Vlastou Černou, moderovanou redaktorkou ČT Janou Peroutkovou. Byla zaměřena na osobnosti a životního příběhy politických vězeňkyň komunistického režimu. Studenti se seznámili se životy politických vězeňkyň a jejich postavením mezi ostatními odsouzenými. Sama paní Vlasta Černá, laureátka Ceny Příběhů bezpráví, byla komunistickým režimem vězněna a strávila dlouhé měsíce na samotce. Po on-line besedě jsme diskutovali o tématech, která byla nová, nepoznaná a přemýšleli o mechanismech komunistické moci a jejího bezpečnostního aparátu. A především o děsivých důsledcích pro rodiny jinak smýšlejících občanů.

Besedu můžete sledovat ZDE

Streamovanou on-line besedu o poměrech žen v komunistických lágrech sledovali v hodině dějepisu rovněž žáci kvarty A.

Ve 3. C a kvintě B historická témata doplnil záznam rozhovoru s běloruskou aktivistkou o aktuálním dění v Bělorusku.  

Prostřednictvím filmů a besed jsme se letos seznámili s příběhy mladých lidí, kteří i přes svůj nízký věk bojovali za svobodu a zachování lidské důstojnosti. Osudy mladých odpůrců komunismu jsou inspirativní, vedou k uvědomění si osobní zodpovědnosti, připomínají také skutečnost, že o demokracii, svobodu a lidská práva je třeba pečovat, že možnost volně cestovat, studovat, svobodně projevovat názory a právní stát nejsou samozřejmostí.