Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Astro Pi a Mission Zero

Astro Pi a Mission ZeroDatum konání:
1.3.2024
Datum ukončení:
25.3.2024

V průběhu března letošního roku se vybraní žáci společně se svými vyučujícími zúčastnili projektu Evropské kosmické agentury ESA pod názvem Mission Zero a Astro Pi.

V rámci programu Mission Zero studenti měli za úkol sestavit program, kterým vytvoří a zobrazí krátkou zprávu pro astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Zpráva měla tentokrát opět obsahovat obrázek zvířete či rostliny a pro pozadí tohoto obrázku se použila barva z RGB senzoru umístěného přímo na palubě vesmírné stanice ISS. Při vytváření programu žáci používali online emulátor Sense HAT a programovací jazyk Python. Výsledné zprávy, které splnily zadaná kritéria, budou následně vysílány na vesmírnou stanici v průběhu května 2024. Studenti, jejichž zprávy budou vysílány na vesmírné stanici, obdrží v polovině června certifikáty s údaji, který den a v kolik hodin byla jejich zpráva vysílána a kde se vesmírná stanice při vysílání jejich zprávy nacházela. Z naší školy bylo tento rok odesláno ke zpracování více než 100 zpráv. Kolik zpráv bude na vesmírné stanici opravdu odvysíláno, se dozvíme v červnu.

V rámci programu Astro Pi, který zahrnuje pokročilejší práci žáků s využíváním přídavných senzorů vesmírné stanice, pracovali společně s naším absolventem Otou Michálkem Lucie Endlová a Radim Stroka, kteří odvedli skvělou práci a jejich projekt byl také odeslán na vesmírnou stanici. Těmto účastníkům patří taktéž velké díky!  

Děkujeme všem zúčastněným žákům za nadstandardní práci a věříme, že většina zpráv se na vesmírné stanici opravdu objeví!

Petr Janík