Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Školní časopis BOJLER

Školní časopis BOJLER


Založen ve školním roce 2003/2004 z iniciativy studentů nižšího gymnázia (tehdejší kvarta A) a ve spolupráci s učitelem českého jazyka Mgr. Lukášem Bártou.

Poněkud zvláštní název byl vybrán při prvním hlasování redakční rady z několika předložených návrhů. Zakládající šéfredaktorka, dnes již absolventka Veronika Špornová, interpretovala název časopisu v úvodníku prvního čísla takto: „Bojler slouží k tomu, aby hřál. Stejně tak náš časopis je tady proto, aby zahřál naše čtenáře u srdce. A podobně, jako může opravdový bojler za určitých okolností vybuchnout, hrozí totéž i našemu literárnímu experimentu, pokud nám nepomůžete a nebudete nás zásobit kvalitními texty.“ Vidíme tedy, že volba názvu není nikterak náhodná (Tolik pro rozptýlení pomluv, že „studenti už nevědí, co by, proto si museli dát za každou cenu do znaku něco kontroverzního.“)

Časopis Bojler funguje od počátku především jako literární občasník. V netradičně tradičních rubrikách se čtenáři setkávají s původní autorskou tvorbou svých spolužáků i pedagogů (!), rovnoměrné zastoupení zde má poezie i próza. Využíváno je zdrojů školních (slohové práce, texty vznikající v hodinách českého jazyka), zejména však „soukromé“ tvorby našich přispěvatelů, kteří se rozhodli skoncovat se psaním „do šuplíku“ a nebojí se prezentovat na veřejnosti.
Kromě literárních textů umělecké povahy nacházejí v Bojleru prostor také zajímavé reportáže, úvahy, fejetony, v poslední době i ilustrace, fotografie aj.

Časopis Bojler je v mnoha ohledech netradiční, formátem počínaje, obsahem konče. Jeho nejcharakterističtější vlastností je svobodomyslná, uvolněná atmosféra, odvaha bořit zavedená klišé. Nejen za to byl také Bojler již dvakrát oceněn v soutěžích školních časopisů.

Redakční rada časopisu Bojler se vyjádřila v tom duchu, že hodlá za každou cenu udržet podobu časopisu na úrovni odlišné od „běžných“ školních časopisů, které hýří barevností, vtipy, křížovkami, „nejvtipnějšími výroky učitelů“ apod., jejich texty však zato často postrádají tolik ceněný umělecký rozměr.

Současnými šéfredaktory časopisu jsou Mikuláš Krchňák, František Smolka a Marek Holubek, kteří kolem sebe sdružují další přispěvatele z různých tříd a ročníků naší školy. Bojler má trvale otevřenou náruč a v každém okamžiku je ochoten srdečně přivítat nové aktivní spolupracovníky z řad nižšího i vyššího gymnázia. Není přitom třeba obávat se žádných časově náročných redakčních porad či jiných povinností, které by člověku zkracovaly volný čas. Veškerá komunikace i práce na nových vydáních probíhá z devadesáti procent on-line. Anebo stačí zkrátka jen jednou za čas poslat ilustraci, fotografii, povídku, básničku nebo třeba krátké zamyšlení nad čímkoli. I kdyby anonymně...  Věřte, může to být všechno vážně zábava - jak potvrdí dnes už dlouhá řada bývalých redaktorů a přispěvatelů. Bojler funguje spolehlivě - když se jako autoři rozhodnete jeho prostřednictvím hřát druhé u srdce, zahřejete se velmi rychle i vy sami.

Lukáš Bárta  

Adresa na redakci: redakce.bojler@gmail.com

 

Bojer (aktuální číslo)

Bojler (podzim 2023)

Archivní čísla (část 2)

Archivní čísla (část 1)