Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Beseda s lady Milenou Grenfell-Baines

Beseda s lady Milenou Grenfell-BainesDatum konání:
15.2.2024

Dne 15. února 2024 měli naši studenti jedinečnou příležitost setkat se prostřednictvím videokonference s pamětnicí, tzv. “Wintonovou dcerou”, lady Milenou Grenfell-Baines.

Sir Nicholas Winton zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Spojeného království. Jedním z vlaků odjela také desetiletá Lady Milena, rozená Fleischmannová, společně se svou, sestrou, které tehdy bylo tři a půl roku.


Reakce studentů:

Za možnost setkání s Lady Milenou jsem strašně vděčný. Tato dáma je velmi inspirativní a na svůj věk vitální. Předává strašně moc pozitivní energie a každý by se měl snažit být jako ona. Je to zajímavý životní příběh, který jsem si rád vyslechl. Myslím si také, že je to jedna z posledních příležitostí, kdy jsem se mohl s Lady Milenou setkat, aspoň on-line.
(Jan Pchálek)

Setkání s Lady Milenou byla pro mě jedinečná příležitost seznámit se s úžasnou a silnou ženou, která mi přiblížila události, o kterých jsem do té chvíle věděla jen málo. Lady Milena vyprávěla svůj příběh až uhrančivě a prokládala jej vtipnými momenty. V učebně tak panovala velmi pěkná atmosféra a jsem velmi ráda, že jsem se k besedě přihlásila.
(Solarová Sofie)

Moc děkuji za možnost se setkání zúčastnit. Považuji ho za cennou zkušenost, protože šlo o jedinečnou příležitost setkat se s člověkem, který zažil II. světovou válku.
(Lenka Kubová)

Velice si vážím toho, že jsem mohl být součástí této besedy s Lady Milenou. Byla to pro mě čest se setkat aspoň skrze obrazovku s takto báječnou energickou paní, která má co vyprávět. Jsem zastánce toho, že by se mělo o takových věcech mluvit. Klidně stále dokola, nechceme přeci, aby se na tyto činy zapomnělo. Historie se bohužel opakuje a my bychom se z ní měli poučit.
(Tomáš Novotný)

Setkání s Lady Milenou byl pro mě nezapomenutelný zážitek. Přímý kontakt s někým, kdo doopravdy zažil události, o kterých jsme se učili, mi dal úplně nový pohled na věc. Vyprávění paní Mileny bylo silné, dojemné a někdy až neuvěřitelné. Přimělo mě to přemýšlet nad životem jako takovým, jak i malá rozhodnutí mohou udělat velkou změnu. Zároveň jsem také žasla nad tím, jak je Lady Milena aktivní a angažovaná na její věk. Je to opravdu inspirativní člověk.
(Lucie Sečkařová)

Besedu považuji za velice vzácnou a nesmírně cennou zkušenost, protože jsme jedni z posledních mladých lidí, kteří mají takovou příležitost mluvit s pamětníky těch zvěrstev, která se děla. O těchto tématech musíme mluvit, protože - jak dnes vidíme - historie se opakuje a lidstvo stále sužují války a jiné konflikty. Obzvláště o osobnosti sira Nicolase Wintona musíme mluvit, protože z jeho příběhu si každý můžeme něco vzít a pochopit, jak udělat ze světa lepší místo.
(Kryštof Prudil)

Setkání s lidmi, jako Lady Milena je podle mě důležité, protože nikdo nám o tom nemůže říct nic přesnějšího, než ten, kdo to zažil.
(Adéla Mikulková)

Besedu jsem si velmi užila, lady Milena byla vtipná, přátelská a dobře se jí poslouchalo. Z jejího příběhu jsem měla husí kůži. Opravdu to byla skvělá zkušenost.
(Nikita Karstenová)

Téma druhé sv. války mě opravdu zajímá a jsem ráda, že jsme dostali takovou možnost přiblížení. Poslouchat někoho, kdo s námi sdílí své zkušenosti a zážitky, je opravdu inspirující a někdy až mrazivé. Těším se na film One life.
(Adéla Broukalová)