Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Biotechnologický park BioMed Inkubator 4MEDi

Biotechnologický park BioMed Inkubator 4MEDiDatum konání:
11.10.2022

V úterý 11. 10. 2022 jsme se v odpoledních hodinách v rámci seminářů z biologie zúčastnili exkurze do biotechnologického parku firmy BioMed Inkubator 4MEDI s.r.o. v Ostravě Porubě. Připraven byl pro nás zajímavý program v podobě jak technického seznámení s hlavními úlohami firem sídlících v biotechnologickém parku, tak i v prohlídce celého objektu.

Byl nám představen probíhající výzkum v oblasti regenerativní medicíny a indukovaných pluripotentních kmenových buněk, nahlédli jsme do tajů fungování Národního centra tkání a buněk, které zajišťuje darování a zpracování lidských tkání po celé České republice. Prohlédli jsme si laboratoře genetiky firmy Spadia, kde v době pandemie covid 19 prováděli až 20 000 PCR testů za den, navštívili jsme také laboratoře mikrobiologie, molekulární biologie či elektronové mikroskopie. Dostali jsme se na operační sál určený k odběru či aplikaci tkání, vajíček či kostních štěpů a na pracoviště zaměřujících se na výzkum mutovaných proteinů pro boj s karcinomy. Prohlédli jsme si také laboratoře Národního centra pupečníkové krve, kde se zpracovává placenta a pupečníková krev s kmenovými buňkami pro případné pozdější použití.

Exkurzi si všichni náramně užili, obohatila nás o cenné informace a přiblížila prostředí, v němž možná budou někteří z nás pracovat.