Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Co jsme (komu) udělali aneb Francouzský podzim 2022 na GOH

Co jsme (komu) udělali aneb Francouzský podzim 2022 na GOHDatum konání:
16.11.2022

Co jsme (komu) udělali aneb Francouzský podzim 2022 na GOH

V rámci oslav Francouzského podzimu s Alliance française Ostrava jsme jako každý rok zašli do kina. 16. 11. 2022 jsme se studenty nižšího gymnázia zhlédli francouzský poetický film Raoul Taburin, který nás zavedl do světa dětství a jízdních kol. Primáni a sekundáni si zopakovali, popřípadě naučili, jak se řekne kolo francouzsky (le vélo, la bicyclette).  Starší studenti, studenti sexty a septimy, filmem Dva světy pronikli do reality života nezaměstnaných na severu Francie.

Ředitel Alliance française v Ostravě, Florent Brossollet, pozval naši studentku Šarlotu Končekovou, aby ji osobně  poděkoval za úspěšnou reprezentaci ve fotografické soutěži Portavoz organizované Francouzským instituem v  Portugalsku. Šarlota zaslala svoji fotografii Le monde Macro(n) dans le monde micro aneb Makrosvět v mikrosvětě a umístila se v národním kole na 5. místě.

Rovněž jsme se zapojili do soutěže o Montaignova cenu za nejlepší studentský esej z oblasti románských literatur, kterou pořádá Katedra romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělska v Praze, Italským kulturním institutem v Praze, Francouzským institutem v Praze, Instituto Camões v Praze a literárním portálem iLiteratura. Jiří Lednický reprezentuje naše gymnázium s esejí „Proti každému zlu jsou dva léky: čas a mlčenlivost“ a Vojtěch Novák s esejí „Byli Prokletí básníci skutečně tak prokletí, jak se o nich v dnešní době povídá?“. Oba studenti jsou ze 7.B. Vyhlášení proběhne nejpozději 17. 1. 2023. Bonne chance!

Studenti 6.A a 7.B se zúčastní překladatelské soutěže Den s překladem, kterou pořádá Filozofická fakulta Ostravské univerzity a která bude vyhodnocena v únoru příštího roku.

Na duben příštího roku připravujeme ve spolupráci s Katedrou francouzského jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy stáž dvou francouzských studentů na našem gymnáziu.

Pavla Sláčalová