Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Co nemůžeš dokončit, ani nezačínej - výjimečný Jeden život

Co nemůžeš dokončit, ani nezačínej - výjimečný Jeden životDatum konání:
10.5.2024

V duchu připomínky konce druhé světové války zhlédly kvarty a tercie našeho gymnázia jedinečný film Jeden život, inspirovaný skutečným příběhem Nicholase Wintona, kterému se na začátku okupace podařilo zachránit z Prahy 669 dětí, uprchlíků před Hitlerem, a umístit je do rodin ve Spojeném království. 


Svým ohromným činem se nikdy nechlubil, naopak, stále ho nesmírně tížilo vědomí, že velké množství dětí se bohužel zachránit nepodařilo. Tady trpělivě rezonuje věta jeho matky, která mu byla spolehlivou oporou: "Nicky, you cannot save them all." Nejvíce tíživé bylo pro Nicholase vědomí toho, že jen minimum z nich nakonec koncentrační tábor přežilo.
 
Není divu, že za svůj hrdinský čin obdržel Nicholas Winton řád T. G. Masaryka a Řád Bílého lva. V roce 2002 byl potom v rodné Británii povýšen britskou královnou do šlechtického stavu. Jeho jménem je také pojmenována planetka (19384) Winton, objevená na jihočeské Observatoři Kleť.
 
Každý jeden život znamenal pro Wintona ohromné úsilí, které neváhal nezištně pro jeho záchranu obětovat. Ten jeho život byl pro všechny přeživší děti a jejich současné rodiny pokladem nevyčíslitelné hodnoty.