Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Debata kandidátů do Evropského parlamentu

Debata kandidátů do Evropského parlamentuDatum konání:
17.5.2024

V pátek 17. 5. 2024 měla skupina studentů vyššího gymnázia možnost se zúčastnit debaty kandidátů do Evropského parlamentu a workshopu o Evropské unii, kterou pro ostravské středoškoláky uspořádal Parlament dětí a mládeže města Ostravy ve spolupráci se Střediskem volného času Korunka, Eurocentrem Ostrava a Centrem PANT.

Po krátkém zahájení následoval workshop o Evropské unii vedený Mgr. Davidem Březinou, během kterého jsme se dozvěděli faktické informace o EU, jejím fungování a také o volbách do Evropského parlamentu. Během workshopu jsme řešili například důvody malé účasti ve volbách do EP v České republice a diskutovali jsme o tom, jak naši druhou nejmenší účast v rámci EU zvýšit. Nakonec jsme ve skupinkách vymýšleli otázky, které bychom rádi položili kandidátům v následující debatě.

Pozvání na debatu, která trvala dvě hodiny, přijali Zuzana Klusová (Piráti), Ondřej Kovařík (ANO), Ondřej Krutílek (SPOLU), Adam Trunečka (STAN) a Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Kandidáti nejprve představili sebe a stranu, za níž kandidují, potom odpovídali na předem připravené otázky moderátora debaty, a prezentovali tak své názory na aktuální témata probíraná v EU, jako je například mobilita mladých lidí, snížení věkové hranice na volební právo, životní prostředí, bezpečnost v Evropě apod. V závěrečné části programu bylo na nás, abychom se kandidátů zeptali na to, co nás zajímá. Kvůli nedostatku času se bohužel nedostalo na všechny otázky z publika, i tak jsme si ale udělali obrázek o jednotlivých kandidátech a jejich stranách, podívali se na některá témata z jiné perspektivy a dozvěděli se něco málo nového o Evropské unii.