Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Enegie - budoucnost lidstva

Enegie - budoucnost lidstvaDatum konání:
9.1.2023

Dne 9. ledna 2023 jsme se zúčastnili interaktivní besedy Energie - budoucnost lidstva. Pánové přednášející nám nejprve představili různé druhy zdrojů energie a my jsme následně diskutovali o tom, který ze zmíněných se jeví být nejšetrnějším k přírodě. V průběhu diskuze jsme ale zjistili, že žádný zdroj energie není stoprocentně čistý a že například i výroba elektřiny ve větrných elektrárnách s sebou nese různá rizika a stále je část takové produkce závislá na neobnovitelných zdrojích, jako je uhlí. Také jsme se shodli na tom, že je na některých místech prakticky nemožné využívat některé typy elektráren z důvodu nepříznivého podnebí, které zde může panovat. O správnosti našeho tvrzení jsme se přesvědčili v jednoduchém pokusu. Jeden z lektorů přiblížil malý fotovoltaický panel (napájející miniaturní větrnou turbínu) k oknu na denní světlo, ale turbína se neroztočila, jelikož bylo v den přednášky venku zataženo a sluníčko se schovávalo za mraky. Následně k panelu přiblížil jasné světlo baterky a turbína již začala fungovat.

Dále jsme si povídali o socioekonomických důsledcích výpadků elektřiny (tzv. blackoutů), prohlédli jsme si několik zajímavých grafů a čísel (např. kolik celkového množství elektřiny v domácnosti je využito k různým činnostem a že více než tři čtvrtě miliardy lidí na světě stále nemá přístup k elektřině) a debatovali o nově vyvíjených technologiích, které by mohly v následujících desetiletích výrobu energie zásadně ulehčit. V druhé části přednášky jsme si zmínili několik informací o jaderných elektrárnách (především o těch, které se nacházejí v České republice) a v další praktické ukázce jsme mohli spatřit měření různých zdrojů radioaktivního záření detektorem částic.

Přednáška byla pro nás velice přínosná. Uvědomili jsme si, jak moc jsme na elektřině závislí a že přístup k ní není samozřejmostí – ve své podstatě máme totiž obrovské štěstí, že nemusíme žít ve tmě a můžeme používat různé elektrospotřebiče, bez kterých bychom si život nedokázali představit. Tato diskuze nás tak donutila se zamyslet, jakým způsobem se svět energetiky bude dále vyvíjet, a třeba se jednou někdo z našich spolužáků bude na tomto rozvoji i podílet.