Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Finále Fermiho úloh 2024

Finále Fermiho úloh 2024Datum konání:
21.6.2024

I letos jsme se účastnili Fermiho úloh a měli jsme tři týmy, které postoupili do finále XVIII. ročníku této soutěže konaného 21. 6. 2024, a jednoho studenta, který řešil úlohy online. Podstatou Fermiho úloh je dopracovat se k řešení kladením si dílčích podotázek a odhadnout pravděpodobný výsledek (a to bez použití kalkulačky a možnosti vyhledávat informace na internetu). Letos si studenti lámali hlavu například s těmito otázkami:

  1. Mnoho obyvatel v České republice trpí nadváhou. Předpokládejme, že průměrný obyvatel ČR má 10% nadváhu. Vezmeme-li v potaz obyvatele v ČR, kolik kilogramů tuku toto představuje?
  2. Jakou vzdálenost urazí ročně palce všech rukou v České republice pohybující se po obrazovce telefonu posouváním videí na sociální síti TikTok?

Než prošla porota všechny práce a vyhodnotila je, studenti měli možnost projít si Přírodovědeckou fakultu UP a prohlédnout si spoustu zajímavostí v rámci Přírodovědného jarmarku.

Ohodnocení našich týmů:

  • na 2. místě Božena Lednická, Lucie Endlová, Sára Zámostná a Hana Šebková z 5.B
  • úspěšní řešitelé: Hana Kaletová, Sára Konštacká, Eliška Šebestová, Klára Švagerová z 2.B a Eva Bijoková a Michal Strachota z 7.B

Za kategorii online řešení se účastnil Štěpán Martiník z 4.A, který se vyhodnocení dozví v příštím týdnu.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme k úspěchu!