Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Francouzštináři: „Co jsme všechno (komu) udělali.“

Francouzštináři: „Co jsme všechno (komu) udělali.“Francouzštináři: „Co jsme všechno (komu) udělali.“

Druhé pololetí školního roku je tradičně spjato s Olympiádou ve francouzském jazyce. V krajském kole, které proběhlo 6. 4. 2022 nás reprezentoval v kategorii SŠ II student Adam Slováček, který se umístil na krásném 8. místě.

Studenti se také zúčastnili soutěže Den s překladem. Jak již název napovídá, jedná se o překladatelskou soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ostravská univerzita.

U příležitosti dne Frankofonie, Alliance française v Ostravě vyhlásila soutěž Dictée junior. Odvážní studenti kvinty A a sexty B si zkusili napsat diktát ve francouzském jazyce.

Soutěž byla netradiční v tom směru, že se jednalo o diktát, který byl navíc předčítán přes online schůzku. Text nebyl vzhledem k občasným výpadkům zvuku a signálu jednoduchý. I přes technické problémy to však hodnotíme jako skvělou příležitost slyšet rodilého mluvčí a zaměřit se na psanou podobu francouzštiny. Eliška Sýkorová, studentka kvinty A

Jarní frankofonní aktivity zakončujeme již tradičně zhlédnutím francouzského filmu v Minikině. Tentokrát jsme zvolili film s příznačným názvem France.

Poslední aktivitou byla účast v soutěži Portavoz Europa (v překladu mluvčí Evropy), evropské fotografické soutěži pro studenty na téma "budujme Evropu". Tento projekt byl iniciovaný Francouzským institutem v Madridu a realizovaný ve spolupráci s Francouzskými instituty v Praze, Římě a Lisabonu v souvislosti s francouzským a následně českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Své fotky nakonec zaslaly dvě studentky – Magdaléna Blahutová z kvinty A a Šarlota Končeková ze sexty B. Každá fotka musela být doplněna o popisek v pěti jazycích. Součástí byl i workshop s francouzsko-českou fotografkou Catherine Radosa.

Šarlota Končeková se umístila se svojí fotkou Makrosvět v mikrosvětě na 5. místě a postupuje do evropského finále, které se uskuteční 23. 5. 2022 ve Španělsku.

Fotografie vítězů budou shromážděny a vystaveny v partnerských kulturních institucích během podzimu 2022. Bude také vytvořena online výstava, která projekt ještě více zviditelní.