Po třech letech na jaře opět vydala skupina našich studentů, třeťáků, čtvrťáků, septimánů a oktavánů na tradiční dějepravnou exkurzi do osvětimského tábora a františkánského kláštera v Harmenžích.
Ráno jsme busem z Ostravy zamířili do pracovního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Po cestě studenti dostali od svých dějepravců základní dávku informací k postavení tohoto táborového komplexu v rámci nacistického vyhlazovacího programu, jeho děsivé jedinečnosti a symbolickému významu. Prostředím základního tábora Auschwitz I nás ve dvou skupinách provedli průvodci, komentovali v češtině jednotlivé expozice, procházeli jsme s nimi po místech, na kterých se ještě relativně nedávno odehrávaly jedny z nejděsivějších scén v dějinách lidstva. Poté, co jsme prošli areálem prvotního osvětimského tábora, českou a slovenskou expozicí, jsme se přesunuli do nedalekého tábora Auschwitz II – Birkenau, kterým jsme po úvodním výkladu obou průvodců procházeli individuálně. Pro mnohé to byla nejtragičtější místa, která v životě navštívili.
Poslední zastávkou naší poznávací cesty bylo františkánské centrum svatého Maksymiliana Kolbeho v Harmężach, kde nás dvě polské průvodkyně provedly expozicí kreseb bývalého vězně tábora Mariana Kołodzieje. Ty většinou zachycovaly každodennost tábora, zdrcené tváře osvětimských vězňů, fantaskní výjevy pekla na zemi. Díla byla velmi expresivní, plná autorových autentických prožitků a silně na všechny zapůsobila.