Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Maraton psaní dopisů

Maraton psaní dopisůDatum konání:
7.12.2022

Dne 7. 12. se naše škola zapojila do akce Amnesty International Maratonu psaní dopisů. Princip spočívá v tom, že se odešlou dopisy konkrétním představitelům nebo vládním seskupením zemí, kde jsou porušována lidská práva. Jedná se o konkrétní lidi, kteří byli často neprávem odsouzeni.

Tento rok jsme mimo jiné mluvili o ženách z Paraguaye, které čelí transfobii od okolí, ale i tím, že je pro ně po změně jména prakticky nemožné najít práci či vzdělání. Do Číny jsou dopisy zasílány pro ženu, která je ve vězení, protože na náměstí Nebeského klidu uctila památku masakru 10 000 lidí. V Rusku žena nahradila cenovky v obchodě za poválečná hesla týkající se války na Ukrajině. Hrozí jí až deset let vězení. V Kubě a Bangladéši jsou uvězněni muži za boj o svobodný projev a za promluvení proti uhelné elektrárně. V Íránu byli uvězněni za účast na pokojných protestech proti íránské vládě tří bratři. Jednoho popravili.

Může se zdát, že se jedná o výkřik do tmy, ale opak je pravdou. Právě díky těmto dopisům bylo osvobozeno nebo byly vylepšeny podmínky lidí ve více než jedné třetině případů. Doufáme, že i našich 221 dopisů, kterými přispěli studenti a učitelé, bude mít vliv.