Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Mezinárodní cena vévody z Edinburghu - DofE

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu - DofEJiž druhým rokem probíhá na naší škole jeden z celosvětově nejvýznamnějších programů neformálního vzdělávání -  Mezinárodní cena vévody z Edinburghu -  DofE (The Duke of Edinburgh´s international award).

Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu (DofE) založil před více než 60 lety Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty. Mladí lidé ve věku 14 až 24 let jsou skrze něj motivováni k cílevědomosti, solidaritě, zdravému životnímu stylu a zájmu o své okolí. V současnosti se programu DofE účastní 1,3 milionů lidí ve více než 130 zemích světa. V České republice má program 25letou tradici a účastní se jej přes 4000 žáků a studentů. Program funguje na 200 místech po celé republice. Mezi institucemi, které program poskytují, jsou základní a střední školy, neziskové organizace, dětské domovy i střediska volného času.

Program spočívá v pravidelném plnění aktivit ve 3 oblastech: pohybu, dovednosti a dobrovolnictví. Každý účastník si sám stanovuje aktivity v jednotlivých oblastech a také cíle, kterých chce ve svých aktivitách dosáhnout. Každé ze zvolených aktivit se poté věnuje aspoň jednu hodinu týdne. Dobu trvání programu si účastníci určují zvolením úrovně. DofE má bronzovou (6 měsíců), stříbrnou (minimálně 12 měsíců) a zlatou úroveň (minimálně 18 měsíců). Účastníci se také na závěr programu vydají v týmu na dobrodružnou expedici do přírody, aby získali i další užitečné dovednosti. Po celou dobu trvání programu jim pomáhají vyškolení vedoucí, kteří plní funkci mentora. Absolventi programu získávají prestižní ocenění, které jim dává výhodu v profesním i osobním životě. Ocenění uznávají zahraniční univerzity a je to skvělá položka v životopise.

V současné době je do programu aktivně zapojeno více než 20 studentů vyššího gymnázia, někteří plní již vyšší, stříbrnou úroveň. Nejčastějšími aktivitami v jednotlivých oblastech jsou rozvoj fyzické kondice (např. vytrvalostní běh či posilování), rozvoj dovedností v oblasti cizích jazyků či hudebního vzdělání a v rámci dobrovolnické činnosti doučování nebo různé formy aktivit podílejících se na  ochraně životního prostředí.

Jestli uvažujete o zapojení do programu nebo byste chtěli získat podrobnější informace, obraťte se na koordinátora programu učitele R. Kofránka, příp. na vedoucí z řad učitelů (E. Kolaříkovou, K. Trojek, H. Musálkovou, H. Velkoborskou, J. Šamaje, R. Moravcovou).