Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Mezinárodní studentská konference v Bad Marienberg

Mezinárodní studentská konference v Bad MarienbergDatum konání:
24.9.2022
Datum ukončení:
2.10.2022

Ve dnech 24. 09. až 02. 10. se skupina 40 studentů z České republiky, Polska, Německa a Řecka zúčastnila studentské konference s názvem „Earthland – New European Narratives for the Anthropocene“, konané v malém lázeňském městečku Bad Marienberg na západě Německa. Posláním tohoto mezinárodního setkání byl zejména návrat k přírodě a spolupráce mezi Evropany. Naši školu reprezentovala studentka 7.A Marie Bajgarová, která vylíčila své zážitky takto:

 „Všechny chvíle strávené v zemi jménem Earthland, od příjezdu až po loučení, se proměnily v nádherné vzpomínky, kterých si budu vážit po zbytek života. Velmi těžko se mi hledají slova, která by dostatečně popsala to, co jsem zažila. Paní učitelka ale trvá na tom, abych své dojmy vykreslila slovy, takže Vám zkusím povyprávět o objevování Earthladu.

Všichni jsme to vycítili. Ve vzduchu, z výrazů v očích těch, co přišli před námi, z šumění stromů za okny. Vykročili jsme do neznáma a mohli jsme jen vnímat, jak naše každodenní životy necháváme za sebou a jak na nás to místo působí. Připadalo mi to vážně jako v jiném světě. Přistáli jsme na pomyslných březích Earthlandu, kraje mezi světy, hranicí mezi sny a realitou. A bylo jen na nás, jaký svět utvoříme.

Otevřeli jsme oči, nastražili uši, rozpřáhli ruce a učili se vnímat. Vnímat přírodu kolem, jeden druhého, a hlavně sami sebe. Vydali jsme se na cesty do svého vlastního nitra, poněvadž jen tam najdeme odpovědi.

Navrátili jsme se ke svým kořenům. Kořenům v Matce Přírodě, od které odvracíme tvář a slepě ji zapíráme. Vkročili jsme do její otevřené náruče, do lesů, a tiše žasli nad její mocí.

S přírodou nás spojilo i umění. Někteří našli své místo v zemi a vodě, jiní uchopili oheň a laskali vítr a byli též tací, kteří se zhlédli v éteru.

A taky jsme mluvili. Hodně mluvili. Nezáleželo na tom, odkud kdo pocházel. Všichni cizinci z různých koutů Evropy, ale spojovala nás radost z života. Earthland je místo plné lásky, otevřenosti a poznání. Každý, ať už s úsměvem na tváři či se slzami v očích, je přítel. Cítila jsem celým srdcem, že tu patřím, mezi ostatní, mezi kamarády, mezi obyvatele Earthlandu. S jejich pomocí jsem našla v sobě sílu a krásu.

I když jsem se vrátila domů, jsem si jistá, že kouzlo Earthladu přijelo se mnou. A udělám, co bude v mých silách, abych tuto magii šířila dál.“