Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Nabídka dobrovolnické pomoci v centru pro uprchlíky

Nabídka dobrovolnické pomoci v centru pro uprchlíkyDatum konání:
8.3.2022

Milí studenti, kolegové,
všichni v posledních dnech sledujeme v přímém přenosu válku Putinovy armády vůči nezávislé, svobodné a mírumilovné Ukrajině. Je to válka proti světu, ve kterém žijeme a do kterého se naši studenti už narodili. Válka proti světu svobody, bezpečí a bezstarostného blahobytu. Země nedaleko našich hranic prožívá v těchto dnech nepopsatelnou bolest, obrovské počty lidí před válkou prchají do bezpečné a civilizované části Evropy, desetitisíce uprchlíků už přišly také k nám. A další budou ještě přicházet.

Mnozí z vás se jistě ptají, jakým způsobem můžeme Ukrajincům v této těžké situaci pomoci my, tady v České republice. Nejrychlejší pomocí je finanční dar do sbírek, včetně té naší studentské Havlovka pro Ukrajinu. Pro ty, kteří by chtěli zvolit aktivnější formu pomoci, je zde ještě další možnost. Dobrovolnická pomoc lidem z Ukrajiny, kteří se po strastiplné cestě dostali do Ostravy. Potřebují dobré slovo, podporu, základní životní potřeby i ubytování.

Proto vzniklo krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (dále jen KACP), které se otevře od úterý 8. března v Ostravě na Černé louce. Je to místo, kde probíhá registrace ukrajinských občanů a vyřízení potřebných dokumentů k jejich pobytu v ČR, včetně zdravotního pojištění a přechodného ubytování. Celý proces může trvat i několik hodin, a proto potřebují pomoc, která by spočívala v roznášení občerstvení, teplých dek či jiné materiální pomoci, navigování na místě, hraní si s dětmi v dětském koutku, pomoc při desinfekci prostor, celkovou podporu a ulehčení jejich situace na místě. Tlumočníci budou na místě k dispozici. KACP bude fungovat nepřetržitě, 7 dní v týdnu, tzn. potřeba pomoci bude 24 hodin denně. Nábor dobrovolníků a jejich koordinaci zajišťuje ADRA.

Pokud byste měli chuť se zapojit, musíte vyplnit smlouvu o jednorázovém dobrovolnictví. Jak na to?

Jednoduše, napíšete mail se žádostí o zaslání smlouvy o dobrovolnictví na tuto adresu: lucie.krivankova@adra.cz
Z centra vám zašlou smlouvu, vyplníte údaje, podepíšete a zašlete scan nebo ofocenou mobilem zpět na stejnou na adresu (lucie.krivankova@adra.cz). Podpis smlouvy je důležitý pro Vaše pojištění při dobrovolnické činnosti. Po odeslání smlouvy obdržíte od organizátorů pomoci přístup do tabulky, ve které si můžete plánovat dobrovolnickou pomoc a zapisovat se na konkrétní dny a časy. Čas pomoci si zvolíte sami podle rozpisu, není prozatím žádné fixní rozpětí, jen minimální doba - 2 hodiny.

Minimální věk dobrovolníka je 15 let, studenti mladší 18 let musí zaslat smlouvu se souhlasným vyjádřením rodičů!   

Moc vám děkujeme za případné zapojení a přejeme, pokud možno, klidné dny!