Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Naši studenti byli úspěšní v celostátním kole GeO

Naši studenti byli úspěšní v celostátním kole GeO



Datum konání:
26.4.2023
Datum ukončení:
28.4.2023

V posledním dubnovém týdnu proběhlo několikadenní celostátní kolo Geologické olympiády, kde jsme měli dvě „želízka v ohni“ v podobě Jiřího Lednického ze 7.B a Rolanda Šafarčíka ze 6.A.

Průběh soutěže očima studentů:

Jiří Lednický – umístění na dělené 10. – 12. místě celostátního kola

Kolo začalo příjezdem do areálu Kaprálova mlýnu, v Ochozu u Brna. Soutěž jednotlivců začala v 10 hodin 26. dubna, kdy každý musel obejít všechna stanoviště s různými úkoly, jako například určování minerálů, hornin a zkamenělin, dále určování jednotlivých geologických úkazů viditelných přímo na místě.

Po skončení soutěže jednotlivců se všichni přesunuli k běžně pro veřejnost uzavřené Ochozské jeskyni, kde proběhla prohlídka krasových útvarů a jevů.

V popsání těchto jevů a jeskyně samotné pak spočívala soutěž skupinová, kdy všichni byli rozděleni podle krajů a cílem bylo vytvořit a odprezentovat plakát o Ochozské jeskyni.

Po soutěžním dni pak nastal den exkurzní, proběhla exkurze do Moravského krasu s odborným komentářem. Po samotné exkurzi nastalo vyhlášení výsledků.

Roland Šafarčík – úspěšný řešitel celostátního kola

Byli jsme ubytováni v Kaprálově mlýně u Ochozu u Brna. Skautský objekt se nachází uprostřed přírody. 

První den probíhal seznamovací program, aktivita v týmech (mimo hlavní soutěž).

Druhý den začal zahájením soutěže, poté jsme na různých stanovištích v areálu plnili úkoly (poznávačky, testy, praktické úkoly, práce v terénu). Po obědě jsme navštívili Ochozskou jeskyni, kde nás prováděli speleologové a měli jsme i přednášku o chemismu vody od hydrogeologů. Po prohlídce jsme v týmech (podle krajů - byli jsme 3) vytvořili plakát na téma Ochozská jeskyně a krasové jevy. Večer proběhla prezentace projektů, která byla hodnocena komisí.

Třetí den jsme jeli na blízkou pískovnu, kde jsme hledali geody a zkameněliny. Navštívili jsme i propast Macocha a další geologicky zajímavá místa v okolí. Po celou dobu prohlídek jsme poslouchali odborný výklad o místním podloží a krasových jevech s ním spojených.

Po návratu proběhlo vyhlášení a slavnostní ukončení Geologické olympiády. Nejsem si jistý, kolikátý jsem skončil, protože mimo první tři místa dostali všichni jen účastnický list. Jsem rád, že jsem se této soutěže mohl zúčastnit a mít možnost navštívit mnoho zajímavých míst. A o to mi šlo nejvíce.

 Oběma studentům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.