Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Pražský studentský summit

Pražský studentský summitDatum konání:
1.10.2022
Datum ukončení:
30.4.2023

V tomto školním roce jsme měly možnost zúčastnit se vzdělávacího projektu s názvem Pražský studentský summit, který je zaštiťován Asociací pro mezinárodní otázky, tvoří jej však především dobrovolníci z řad vysokoškoláků.

Projekt probíhá od října do dubna, skládá se z 5 sobotních workshopů a závěrečné třídenní konference, ve které zužitkujete znalosti a dovednosti získané v průběhu roku.

Summit se zaměřuje především na simulaci velkých mezinárodních organizací. V praxi to funguje tak, že po celou dobu budete zastupovat jeden vám přidělený stát. Jako středoškoláci máte na výběr hned ze tří modelů – NATO, OSN a G20. NATO je určeno pro jednotlivce a je specifické tím, že jeho jednání probíhá v angličtině. Do OSN se můžete hlásit jako tří až pětičlenné delegace. Každý z vás bude v průběhu roku pracovat samostatně ve vámi vybraném orgánu, nabídka je skutečně pestrá, věnovat se tak můžete lidským právům, životnímu prostředí, ale také třeba kriminalitě nebo zdravotnictví.

Model G20 byl letošní novinkou, kterou jsme si samozřejmě nemohly nechat ujít a nelitujeme. Do G20 se hlásí dvojice, které spolupracují na projednávaných bodech agendy. Nemáte-li zatím s podobnými simulacemi zkušenosti a maté obavy ze samostatného vystupování, tento model by pro vás mohl být nejlepší volbou.

Přestože jádrem Summitu je příprava jednání delegátů na jednání a následné jednání jako takové, projekt vám toho nabízí mnohem víc. V rámci workshopů máte možnost se potkat a diskutovat se zajímavými hosty, v minulých ročnících mezi ně patřil například ústavní právník Jan Kysela nebo investigativní novinářka Pavla Holcová. Do programu bývají zařazeny i organizace jako Lékaři bez hranic či Konsent. Na bázi dobrovolnosti se můžete zúčastnit také akcí doprovodných, typicky se jedná o návštěvy ambasád, soudů, Poslanecké sněmovny, ale nabídka je samozřejmě mnohem pestřejší.

Pražský studentský summit z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme vám všem. Byť se na první pohled může zdát, že je určen pouze budoucím studentům mezinárodních vztahů, není tomu tak. Nově získané informace a soft-skills se vám budou hodit, až už se v životě vydáte jakýmkoliv směrem. Projekt plný mladých a inspirativních lidí napříč obory. Co mají ale všichni společné je zájem o svět a vzdělání, jde tedy o ideální prostředí k seznamování se a hledání přátel nebo třeba spolubydlících.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že se, jak název napovídá, workshopy, konference, a i většina doprovodných akcí odehrává v Praze. Dojíždění je nevýhodou, ale ne nepřekonatelnou překážkou. Vstřícní k nám byli nejenom organizátoři projektu, ale hlavně škola, která nám nabídla finanční i psychickou podporu,

za což jí velmi děkujeme, celý proces nám tím ulehčila a zpříjemnila.

Zaujal-li vás Pražský studentský summit a chtěli byste zjistit více, nezdráhejte se kontaktovat jednu z nás, anebo navštivte stránky studentského summitu či nějakou ze sociálních sítí PSS.

 

Radka Brímusová a Karla Hyrníková