Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Studenti na Jednom světě

Studenti na Jednom světěDatum konání:
10.4.2024
Datum ukončení:
12.4.2024

Ve dnech 10. - 12. dubna 2024 se naše škola zúčastnila filmových projekcí v rámci dokumentárního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět, který aktuálně probíhá v ostravských kinech. Představení navštívilo v rámci hodin ZSV celé vyšší gymnázium. Jednotlivé ročníky zhlédly tyto filmy:

Blok krátkých dokumentů o Afghánistánu

Téma filmů: nedemokratický režim, Talibán, ženská práva, migrace

Anders Hammer | Norsko | 33 min.

Samozvaná vláda Tálibánu se ohání rovnými právy pro všechny obyvatele Afghánistánu, realita je však jiná. Ženy, které v Kábulu bojují za právo na vzdělání nebo možnost pracovat, nasazují vlastní život. 

V srpnu roku 2021, po odchodu amerických vojsk, znovu převzal moc v Afghánistánu radikální Tálibán. Silně konzervativní a nacionalistické hnutí hlásalo lepší zítřky a proklamovalo otevřenost ke spolupráci se světem. Obzvláště pro ženy je však nový režim krutý. Dívky od druhého stupně nemohou chodit do školy, ženy nemají přístup k zaměstnání a na veřejnosti musí být kompletně zahaleny. Ty, kterým se to nelíbí, zásadně riskují. Zatímco Afghánistán se čím dál více propadá do chudoby a politiky systematického potlačování lidských práv, tálibánská oficiální propaganda pracuje na plné obrátky. 

 

Kdo, když ne my?

Juliane Tutein | Bělorusko, Rusko, Ukrajina | 2023 | 59 min. |  15+

Téma filmu: občanská angažovanost, nedemokratický režim - Bělorusko

V roce 2020 zažilo Bělorusko masové protesty proti třicetileté diktatuře Alexandra Lukašenka. V předních liniích velmi často stály ženy. Dokument sleduje osudy tří z nich: Darji, Niny a Táni.

Pokud má přijít změna, musíme se jí stát my sami. Toto přesvědčení spojuje hrdinky filmu, které se navzdory šikaně autorit denně staví proti nespravedlnosti režimu. Darja se po zatčení svých kolegů z lidskoprávního centra Vjasna rozhodne pokračovat ve své práci z exilu. V Bělorusku zatím dál s klidnou zarputilostí protestuje čtyřiasedmdesátiletá Nina, smířená s hrozbou zadržení. Táňa, zakladatelka lidskoprávního festivalu Watch Docs, žije v odloučení od svého muže a syna, kteří uprchli na Ukrajinu. Poté, co Rusko napadne celé ukrajinské území, čeká běloruskou občanskou společnost nový boj. I když se však kolem posledních vzdorujících v Bělorusku postupně stahují smyčky, naděje na změnu neumírá.

 

Nevyhasneme

Alisa Kovalenko | Francie, Polsko, Ukrajina  | 2023  | 52 min. | 15+

Téma filmu: krizové oblasti, válka, občanská angažovanost

Ve vesnici na Donbasu se odehrává příběh pětice teenagerů, kteří stojí před životní volbou výběru dalšího vzdělání. Sní o odchodu z válečné zóny a poznávání světa, jemuž nevládnou svištící střely. 

Fotografka, inženýr, policista či herec. To jsou všechno povolání, která si dospívající z regionu pustošeného válkou představují. Všichni chtějí pryč – do Kyjeva či Lvova, do světa, kde místo aut s vojáky vídají vizionářské projekty Elona Muska. Hrdinové a hrdinky filmu dostanou nečekanou nabídku od ukrajinského cestovatele a vydají se na svoji životní pouť do Himálaje, zatímco na Ukrajině probíhá ruská invaze. Příběh o naději, síle a chuti žít je zároveň svědectvím toho, jak krutě válka postihuje plány a život mladé ukrajinské generace. 

 

Po skončení projekcí probíhaly besedy. Děkujeme organizátorům za skvělou akci.