Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Týden španělské kultury - Semana Ostraña

Týden španělské kultury - Semana OstrañaDatum konání:
7.11.2022
Datum ukončení:
11.11.2022

V pondělí 7. 11. 2022 jsme již podesáté slavnostně zahájili recitační soutěž ve španělském jazyce a tím i celý Týden španělské kultury v Ostravě Semana Ostraňa.

Letošní jubilejní ročník byl pro nás výjimečný hned z několika důvodů. Desítka v logu pro nás samozřejmě byla výzvou, především jsme ale měli velikou radost z toho, že jsme po nucené pauze mohli celý program realizovat prezenčně bez jakýchkoliv omezení. Po předchozí online podobě jsme si tak užili skutečně autentická vystoupení všech soutěžících a těšili se z osobních setkání. Neméně důležité bylo ale i prostředí, ve kterém se většina aktivit konala. Velice si vážíme toho, že se nám podařilo navázat spolupráci s Knihovnou města Ostravy-Podroužkova, jejíž neotřelé a zároveň velmi útulné prostory nás uchvátily a dodaly nejen recitační soutěži zcela nové kouzlo a atmosféru.

Porota nakonec zvolila takto:

 Kategorie A:

  1. Lucie Endlová
  2. Eliška Šindelová
  3. Viktor Obracaj

 Kategorie B:

  1. Jana Kubová
  2. Anežka Urbišová
  3. Kudrnová Eliška a Škvrnová Adriana

 Kategorie C:

  1. Lyčka Jiří
  2. Biagini Veronica

Během celého týdne pak probíhaly lekce a přednášky určené jak studentům našeho gymnázia, tak i dalších ostravských škol. Nejmladší žáci si užili hravé hodiny španělštiny, ti pokročilejší pak v rámci prezentací cestovali po Španělsku či Kubě, seznamovali se s mistry španělského malířství. V rámci projektu byla připravena filmová noc, opět jsme vyhlásili také výtvarnou soutěž pro žáky ostravských základních, středních a základních uměleckých škol. Novinkou letošního ročníku byl výtvarný workshop na ZUŠ v Ostravě-Svinově plný experimentů s grafickými technikami inspirovanými samotným Pablem Picassem. Zcela nevšedním zážitkem byla návštěva Divadla loutek, kde jsme krom představení ve španělském jazyce měli i jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí, a dokonce i do skladu rekvizit.

 

Rádi bychom ještě jednou touto cestou poděkovali Magistrátu města Ostravy za dlouholetou finanční podporu projektu, Knihovně města Ostravy – Podroužkova, všem přednášejícím, vystupujícím, lektorům, soutěžícím a účastníkům. Věříme, že se z našeho festivalu za deset let jeho konání stala již tradiční akce, se kterou počítají vyučující a studenti napříč regionem, a že se nám i v dalších letech podaří nabízet pestrý a atraktivní program, který podpoří zájem žáků o jazyk a kulturu Španělska a španělsky mluvících zemí.                                         

PKŠJ