Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Úspěch v celostátním kole dějepisné olympiády!

Úspěch v celostátním kole dějepisné olympiády!Datum konání:
22.5.2022
Datum ukončení:
25.5.2022

Student našeho gymnázia Matyáš Janáček z 2.C dosáhl krásného úspěchu v dějepisné olympiádě. Přes školní, okresní a krajské kolo soutěže se díky skvělým výsledkům a předním umístěním probojoval až do ústředního, celostátního kola, které se konalo v několika dnech v Hradci Králové. Tam obsadil ve své věkové skupině (kategorie II je určena žákům 1.–4. ročníků středních škol, 5.–8. ročníků osmiletých gymnázií a 3. – 6. ročníků šestiletých gymnázií) z celkového počtu desítky finalistů z celé ČR skvělé 7. místo!

Matyášovi blahopřejeme a přejeme mu další podobné úspěchy v jiných soutěžních kláních!


Zde si můžete přečíst jeho vlastní reflexi finálového klání:

Ve dnech 22.-25. května jsem se zúčastnil ústředního kola Dějepisné olympiády, jejíž téma pro tento rok neslo název Šlechta v proměnách věků (tématem pro druhou kategorii byla Středoevropská šlechta na pozadí dějinných událostí v letech 1648-1948). Podmínkou přijetí do tohoto kola bylo již tradičně vypracování písemné práce na zadané téma. Tento rok se tato práce měla týkat námi zvoleného šlechtice v našem regionu. Mou volbou se stal Moritz hrabě Vetter von der Lilie, poslední majitel zámku Nová Horka nedaleko Studénky. Ve své práci jsem konkrétně zpracovával popis mého bádání a v povinné příloze jeho životopis. V průběhu ústředního kola jsem pak, společně s ostatními soutěžícími z celé republiky, obhajoval svou práci před odbornou komisí. Součástí soutěže byl i velký test, na který jsme měli vyhrazeno jedno dopoledne a taky bohatý doprovodný program, který zahrnoval odbornou procházku po architektonických památkách Hradce Králové, návštěvu Muzea Východních Čech, biskupské knihovny nebo přednášky pedagogů Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK, kteří tuto soutěž hostili. Jsem moc rád, že jsem se tohoto kola mohl účastnit. Potkal jsem se tam se spoustou zapálených a inspirativních lidí nejen z řad vysokoškolských pedagogů, ale i spolusoutěžících (tj. studentů středních škol) a díky vypracování písemné práce jsem si vyzkoušel bádat v pramenech, psát odborný text včetně citací a obhajovat jej před odborníky. Tyto zkušenosti se mi budou bez pochyby hodit při psaní SOČky nebo na vysoké škole. Také jsem díky mé práci navázal kontakt s Muzeem Novojičínska, se kterým chci nadále spolupracovat ve výzkumu hraběcího rodu Vetter von der Lilie a jeho působení na Nové Horce. Z Hradce Králové jsem si kromě těchto zkušeností odnesl i 7. místo v soutěži a náležející odměnu ve formě dvou odborných publikací našich hostitelů. 
Závěrem bych chtěl tuto soutěž doporučit všem zájemcům o historii. Jedná se o úžasnou příležitost, jak si zdokonalit znalosti, dovednosti a také jak si rozšířit obzory, protože témata olympiády se téměř vždy týkají něčeho, co se ve školách neprobírá. A to je na této soutěži to nejkrásnější.