Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Úspěšná řešitelka Korespondenčního semináře z informatiky

Úspěšná řešitelka Korespondenčního semináře z informatiky



Tento rok jsem se účastnila Korespondenčního semináře z informatiky (zkráceně KSI), který je pořádán Fakultou informatiky Masarykovy univerzity, konkrétně samotnými studenty. Jedná se o soutěž, která většinou probíhá od začátku září do konce března. Je to skvělá příležitost pro studenty středních škol, kteří chtějí prohloubit své znalosti v oblasti informatiky. Cílem semináře je seznámit řešitele se zajímavými oblastmi IT a procvičit programátorské, matematické a logické myšlení.

Seminář je uzpůsoben i pro úplné začátečníky, kteří si na jednoduchých příkladech procvičí danou problematiku. Není třeba umět programovat, stačí mít chuť pustit se do něčeho nového a zkoušet, jak se věci chovají (což je jedna z nejdůležitějších dovedností každého informatika).

Úlohy vycházejí celkem v pěti tematických vlnách. V nulté vlně jsou úlohy zaměřeny na seznámení se s programovacím jazykem Python, ve kterém se řeší celý seminář, a další základní informatické koncepty. Většina úloh je tutoriálového charakteru – řešitel se dozví něco o dané oblasti a následně si nabyté znalosti vyzkouší na malé úloze, která je automaticky opravena a je možné ji řešit až do konce semináře. Na pomyslném konci každé vlny se nachází vždy několik velkých úloh (zpravidla 3 nebo 4), které mají termín odevzdání o něco kratší (obvykle měsíc až dva od jejich zveřejnění), opravují se ručně a dá se za ně získat mnohem více bodů. Počet bodů u malých úloh se pohybuje mezi 0,5 a 2,5 body podle náročnosti a u velkých úloh mezi 10 a 15 body. Úlohy jsou umístěny v grafu a postupně se odemykají po úspěšném vyřešení úloh předchozích.

Tento ročník obsahoval jak teoretickou část (formální jazyky a automaty, hradlové sítě), tak praktickou, programovací (OOP, asynchronní programování, protokol SMTP a HTTP). V jedné z velkých úloh se vytvářel Discord bot, v dalších například vlastní web, stopky nebo různé druhy automatů.

Výhodou je, že úspěšný řešitel (tedy ten, který nasbíral alespoň 60 % všech bodů) má možnost přijetí na Fakultu informatiky MU bez přijímacích zkoušek. Ovšem úspěšné řešitelství nesmí být starší dvou let. Pokud by se člověk stal úspěšným řešitelem už v 1. ročníku střední školy, toto úspěšné řešitelství by přijímačky neprominulo. Od druháku dál už ano.

Celkově mohu KSI jednoznačně doporučit každému, kdo se zajímá o informatiku a chce získat nové znalosti a zkušenosti. Věřím, že seminář pomůže studentům lépe pochopit oblast informatiky. Seminář ale rozhodně není jednoduchý, vyžaduje obětování velkého množství volného času a trpělivost. Úlohy ale dávají mnohokrát zabrat i zkušeným řešitelům a informatikům, ale není se čeho bát a můžete se pustit do řešení jednoho z následujících ročníků.

Adéla Marková (septima A)

 

Adéle Markové za reprezentaci děkujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Za sekci IT Petr Janík