Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > VYDRA - Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice

VYDRA - Výlet do reálné vědecké práce ve fyziceDatum konání:
2.11.2021

Smyslem kurzu VYDRA (Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice) je podpořit zájem mladých lidí o vědu. Konkrétním cílem projektu je seznámit studenty se základními principy reálné vědecké práce se zaměřením na to, aby si studenti sami mohli prakticky vyzkoušet řešit drobnou badatelskou úlohu v celém rozsahu činností, tj. od přípravy experimentu, přes samotné měření, následné zpracování dat, diskusi a interpretaci výsledků, až po finální prezentaci výsledků. Kurz se zaměřujeme nejen na předávání fyzikálních znalostí a zkušeností nad rámec střední školy, ale cílem je i rozvoj měkkých dovedností a schopnosti prezentovat získané výsledky. Programem letošního ročníku bylo např. řešení úloh s otevřeným koncem, zpracování fyzikálních měření, ale i exkurze ve FZÚ – rentgenová difrakce nebo exkurze – Model Medard a další modely proudění.

 

Hodnocení akce z pohledu účastníka (Viktor Klacko, septima A)

V dnech 20. až 22. října a poté 1. a 2. listopadu jsem dostal možnost zúčastnit se akce VYDRA 2021. Za tuto možnost jsem byl rád, i když bylo docela komplikované se na sraz dostavit včas, jelikož se na oba termíny muselo vyjíždět z Ostravy již v 5.30 ráno.

Nakonec však vše dobře dopadlo, a i přes zpoždění vlaku jsem na akci dorazil včas. Akce se konala v Praze na FZÚ, kde šlo nejen o řešení úloh TMF, ale také jsme měli naplánovaných spoustu exkurzí, přednášek a jiných týmových aktivit. Všechny dny tak byly opravdu nabité. Ze začátku jsem si myslel, že se po chvíli začnu nudit, ale všechny aktivity byly tak zajímavé, že nudit se nebyl zkrátka čas. Sice jsem večer přišel na hotel unavený a neměl jsem energii nic dělat, ale vůbec mi to při zpětném pohledu nevadí.

Z těchto náročných dnů si tak odnáším nejen spoustu vědomostí, ale i super zkušenosti, a dokonce mám i pár nových kamarádů. Jsem rád, že mi škola umožnila se zúčastnit této fyzikálně zaměřené akce.