Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Vyslanci naší školy ve Štrasburku

Vyslanci naší školy ve ŠtrasburkuDatum konání:
24.5.2023
Datum ukončení:
27.5.2023

Skupina studentů ze třetích a druhých ročníků se v brzkých ranních hodinách vydala 24. května do Evropského parlamentu v rámci programu EUROSCOLA, aby společně se studenty dalších členských států zasedli v jednacím sále ve francouzském Štrasburku a seznámili se s činností a úlohou Evropského parlamentu. 25. května se naši vyslanci zúčastnili debaty s místopředsedkyní EP Katarinou Barley a mluvčí Delphine Colard. Kromě Evropského parlamentu studenti viděli další instituce, Radu Evropy a Evropský soud pro lidská práva. 26. května studenti vyrazili na prohlídku centra Štrasburku, aby viděli 2. nejnavštěvovanější katedrálu ve Francii, užili si okružní plavbu lodí po ramenech řeky Ill a prošli se po malebné čtvrti Petite France.

Zde jsou ohlasy studentů:

Adriana Škvrnová:

Naše dny ve Štrasburku bych popsala jako velmi přínosné a naplno užité. První den jsme navštívili Evropský parlament, kde jsme si vyzkoušeli, jak europoslanci zasedají a hlasují. Nejlepší zkušeností z celého workshopu pro mě byla debata na současná témata v angličtině se studenty z jiných zemí.

Druhý den jsme strávili v centru Štrasburku, které mě zase zaujalo katedrálou Notre Dame a částí La Petite France. Jsem moc ráda, že jsem se mohla exkurze zúčastnit, protože to byla jedna z akcí, která má smysl a přinesla nám nejen nové zkušenosti, ale také krásné zážitky.

 

Eva Bijoková:

Výlet do Štrasburku se mi moc líbil. Parlament je krásná budova a program měli perfektně zorganizovaný. Mnoha věcem jsem se přiučila a jsem moc ráda, že jsem měla možnost se tam podívat. Další den mě nezklamala ani prohlídka města a gotické katedrály.

 

Mikuláš Kuchař:

Na Štrasburku se mi líbilo především město samotné. Je zde samozřejmě krásné historické centrum obehnané řekou a některé instituce EU, nejvíce podivuhodné byly ovšem normální budovy - je zde úplně jiná architektura, řekněme více zajímavá a majestátní, a také mnohem více zeleně - koleje, parkoviště jsou zatravněná, spousta stromů. Dále na rozdíl od Česka bylo dobré poznávat i jiné etnika, např. muslimy.  

 

Eduard Vojvodík:

Návštěva Europarlamentu byla celkově velice zajímavá, a to nejen ze samotného aspektu návštěvy této instituce, ale také z pohledu poznání názorů našich vrstevníků z různých částí Evropy. Také možnost dotázat se na prakticky cokoliv jedné ze čtrnácti viceprezidentek Evropského parlamentu byla unikátní.

 

Kateřina Mikulková:

Na konci května jsem se zúčastnila exkurze do Štrasburku. Cesta sice byla dlouhá a úmorná, ale rozhodně stála za to. Den v Evropském parlamentu byl zajímavý a už jen fakt, že jsme se ocitli v místech, která známe jen z učebnic ZSV a zeměpisu, byl fascinující. Zároveň jsme dostali možnost poznat alespoň trochu město a zvládli jsme i ochutnat naprosto skvělé palačinky.

 

Eliška Kolářová:

Naše badatelské putování po Štrasburku bylo velmi obohacující. Měli jsme šanci si zkusit práci europoslanců a společně vést diskuzi s mnoha angažovanými studenty z členských států EU. Tento výlet byl také skvělou příležitostí k procvičení jazyků a seznámení se s novými lidmi.

 

Josefa Nerudová:

Štrasburk budu mít už navždy spojený s dlouhou cestou autobusem s přáteli, čápy, bohatou historií, Francouzi ochotnými mluvit anglicky, dobrým jídlem, krásnou architekturou, a hlavně Evropou. Den strávený v Evropském parlamentu mi dal hodně, především mi ale připomněl důležitost míru, spolupráce mezi státy a potřebu komunikace mezi nimi.

 

Lenka Krahulcová:

Celý výlet do Štrasburku byl úžasný. Nejenom že jsme poznali Francii, její kulturu a atmosféru, ale přiblížili jsme si i zasedání Evropského parlamentu. Získala jsem díky tomu obrovskou zkušenost a zkusila jsem si, jaké to je být evropským poslancem. 

 

Lenka Bridziková:

Expedice Strasbourg byla velmi obohacující jak z kulturního, tak ze vzdělávacího hlediska. Sami jsme si mohli vyzkoušet, jak funguje Evropský parlament a na vlastní kůži se účastnit simulace jednání.