Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Zimní společenskovědní aktivity

Zimní společenskovědní aktivityDatum konání:
12.12.2023
Datum ukončení:
18.3.2024

1) V prosinci se na naší škole uskutečnil tradiční Maraton psaní dopisů pod záštitou Amnesty International. Organizace se tentokrát ujaly studentky z oktávy B, septimy A a B a ze sexty A. Přestože každoroční náklady na poštovní známku rostou, tak se podařilo napsat 182 dopisů. Studenti svým dopisem podporovali členy národa Guda na severu Austrálie, kteří se snaží zabráni tomu, aby se jejich komunita stala prvními klimatickými uprchlíky v Austrálii. Dále studentům nebyl lhostejný osud Rohingů, kteří v Myanmaru čelí diskriminaci již desítky let, stejně jako osud Justyny, která bojuje za práva žen v Polsku v oblasti interrupce. Zájem studentů vzbudil rovněž případ bloggera a aktivisty Ahmeda Mansúra, který si dovolil kritizovat vládu ve Spojených arabských emirátech, a Idrise Arsamikova z Čečenska, který byl zatčen a mučen tamní policií za svou homosexuální orientaci.

2) V prosinci se také uskutečnila tradiční exkurze sext a druhého ročníku do Parlamentu ČR v Praze. Studenti absolvovali komentovanou prohlídku Poslanecké sněmovny a následně také Senátu ČR. Odpoledne viděli krásné vánoční trhy a památky Prahy.

3) Během ledna studenti septimy A a třetího ročníku navštívili Okresní soud v Ostravě–Porubě za účelem zhlédnutí hlavního líčení ve věci krádeže a loupeže se třemi obžalovanými. Cílem této aktivity, studenty velmi oceňované, je propojit teoretické znalosti s praktickými.

Bohužel nebyl vynesen rozsudek, ale i tak studenti viděli podstatné náležitosti tohoto stádia trestního řízení. Závěrem proběhla podnětná diskuse se soudkyní Mgr. Lucií Vepřkovou, která odpovídala na dotazy studentů a také mimo jiné studentům vysvětlila ukládání alternativních trestů.

Septima B měla možnost vidět hlavní líčení i s vynesením rozsudku, jednalo se o drogového dealera, který vařil heroin a pervitin, drogu prodával i sám užíval. Byl odsouzen na 3 roky nepodmíněně, nižší trestní sazba byla udělena z důvodu přiznání viny. Po skončení líčení soudce i státní zástupkyně zůstali v soudní síni a proběhla debata, studenti tak měli možnost doptat se na vše z oblasti trestního práva.

4) Ve středu 7. února se studenti septim a třetího ročníku společenskovědního semináře zúčastnili workshopu Mýty o znásilnění. Jedná se o vzdělávací program Amnesty International, který se snaží vyvrátit mylné představy spojené se znásilněním. Celý workshop byl interaktivní a studenti měli možnost vyslechnout prostřednictvím videí příběhy dvou žen, které se staly obětí znásilnění a byly ochotné se o svou zkušenost podělit.

5) Dne 6. března jsme absolvovali přednášku o bezpečnosti na internetu. Paní Jana z Univerzity Palackého v Olomouci nám vysvětlila pojmy jako sexting, kybergrooming, phishing atd. Řekla nám také o stránce, kam můžeme anonymně napsat o našem problému, který se stal na internetu (obtěžování, žádosti o fotky). Také si s námi povídala o skutečných případech, které se staly nejen v ČR, ale i ve světě.

Přednáška se nám velmi líbila. Bylo velmi naučné a někdy i nepochopitelné, kam až lidé dokáží zajít a co dokáží udělat.  (Leontýna Škutová, Jakub Mráz sekunda B)

6) 18. března proběhla na naší škole beseda o vězeňském systému v ČR s vrchním komisařem výkonu trestu ve věznici v Ostravě Heřmanicích mjr. Mgr. Pavlem Urbančíkem. Studenti septim a 3.C měli možnost v rámci hodin ZSV a trestního práva poznat práci vychovatelů, speciálních psychologů a dozorců. Přednášející posluchače seznámil s denním chodem věznice a s nástrahami, se kterými se zaměstnanci vězeňské služby musí často vypořádat.

Děkujeme za přednášku a možnost proniknout do života vězňů v ČR.