Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Český jazyk a literatura > Výlet za sokolskými dějinami přímo ve výuce!

Výlet za sokolskými dějinami přímo ve výuce!Datum konání:
15.2.2019

V pátek 15. února 2019 představil student Ondřej Rybníček v hodinách českého jazyka u Lukáše Bárty spolužákům z obou septim historii i současnost největší a nejúspěšnější československé tělovýchovné organizace, tělocvičného spolku Sokol. V obou třídách byla jeho zasvěcená prezentace doprovázená obrazy, texty i ukázkami cenných historických pramenů po zásluze odměněna potleskem!

Ondřej se pro své páteční vystoupení oblékl do tradičního sokolského kroje a tím dal svému putování dějinami Tyršova hnutí mnohem větší punc autentičnosti. Jeho kroj je totiž vpravdě historický, byl ušitý pro památný (a na dlouhou dobu poslední) sokolský slet, který se konal po komunistickém převzetí moci v roce 1948 a byl otevřeným výrazem odporu vůči povaze nastupující totalitní moci. Ondra rekapituloval celé dějiny Sokola od jeho dávných počátků v 19. století, představil jeho zakladatele i další významné osobnosti, které jej postupně utvářely. Zvláštní pozornost věnoval sokolům v našich legiích za světové války a jejich důstojnému místu v době první republiky, poodhalil hrdinství členů Sokola za druhé světové války v době nacistické perzekuce a pochopitelně také jejich smutný konec v době komunistické totality, kdy mohli sokolové po celých dlouhých čtyřicet let svobodně rozvíjet svou činnost jen v exilu.

Součástí přednášky nebyla ovšem jen historie, Ondra se zaměřil také na současnou tvář této slavné tělovýchovné organizace, popisoval její smysl, symboliku, organizační strukturu, záměry a konkrétní náplň činnosti. Pouštěl se také do dobrodružných etymologických zajímavostí, posluchači se tak například dozvěděli, že české slovo výlet pochází ze sokolského prostředí - nazývaly se tak cesty za cvičením do přírody, neb sokolové občas prostě musejí vyletět z hnízda (ze svých tělocvičen - sokoloven)! Vše dokázal ilustrovat na bohatém obrazovém materiálu a když bylo třeba, zaúkoloval i spolužačky coby čtenářky nachystaných textů. A to vše zvládl s obdivuhodnou lehkostí, humorem, kultivovaně a ve svěžím tempu, občas ořipomínajícím tradiční slovní kulomet některých kantorů.

Za nevšední zážitek tedy Ondřejovi patří poděkování a opravdové uznání!

Petr Šimíček

Vše o Sokole se dozvíte na oficiálním webu