Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Český jazyk a literatura > Zbuj na literárním semináři

Zbuj na literárním seminářiVčerejší literární seminář navštívil básník David Bátor, hrdý patriot z Branky u Opavy, organizátor literárních akcí, zakladatel srpnového Braneckého literárního festivalu, redaktor někdejšího kulturního časopisu Nové břehy - a jak často říkám, poslední žijící nefalšovaný národní buditel. Našim studentům přijel představit svou právě vydanou básnickou sbírku Zbuj, s jejímiž básněmi se mohli čtenáři dosud setkat pouze v časopise Revolver Revue.

Předčítáním svých jadrných, ve slezském dialektu napsaných básní vzbudil David Bátor na semináři nemalý ohlas. Tím spíš, že každý z básnických textů patřičně komentoval, a uváděl tak posluchače do širšího kontextu, v němž úderné, mnohdy kontroverzní básně vznikaly.

A jak se shodlo již mnoho čtenářů Zbuje, také já souhlasím s míněním, že málokdo umí s místním dialektem zacházet tak citlivě jako David Bátor. U něj totiž není jen (mnohdy laciným) stylistickým prostředkem k ozvláštnění tvorby nebo jakýmsi "povinným" přitakáním autorovu slezskému původu. Nic falešného, nic povrchního. Každému z těch veršů můžeme věřit. Všechny jsou nemilosrdně odžité. A pokud ne básníkem samým, pak rozhodně někým, s kým se Davidův život zajímavě protnul. A mimochodem, dotyčný hrdina (či nebožák) tu nikdy nezůstává v anonymitě.

David Bátor slavil na našem semináři velký úspěch. A s radostí podepisoval svou knížku mnoha zájemcům, kteří si ji od něj neváhali koupit.

Zbuj míří na letošní Magnesii Literu. A když tak pozoruji upřímné, nepředstírané nadšení jeho prvních čtenářů, začínám pochybovat o tom, že by neuhranul i soutěžní porotu...

Lukáš Bárta

"Čučim z okna, pivo rubu, / zpomenu na Dana Gubu, / ten se ožral v Klimkovicach / a do Poruby šel pak pěšky, / za tři dny ho našli doma / a na nohach měl cizí běžky." (ukázka z básně Hněvošice)