Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Studium > Předmětové komise > Matematika > Staň se na den částicovým fyzikem

Staň se na den částicovým fyzikemDatum konání:
19.3.2021

V pátek 19. 3. 2021 proběhla akce s názvem Staň se na den částicovým fyzikem, kterou pořádala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT Praha.

První přednáška byla věnována kvantové a částicové fyzice, která studentům přiblížila fungování mikrosvěta. Další přednáška se zaměřila na urychlovače, a to nejen ty v CERNU, ale i ty, které se používají v průmyslu, medicíně i potravinářství. Následujícím bodem programu byla analýza dat z detektoru ATLAS, který je umístěn na urychlovači částic LHC v CERNU, který je mimochodem největším urychlovačem částic na světě.
Naši studenti si vyzkoušeli práci, kterou provádí fyzici v CERNU, kdy se ve vzorcích pokoušeli najít Higgsův boson, za jehož objev byla v roce 2013 udělena Nobelova cena. Na konci programu se uskutečnila videokonference s vědci z CERNU, kteří popisovali svou práci a život na vědeckém pracovišti. Také ve volných chvílích odpovídali na dotazy, které mohl kdokoliv klást. Celá akce proběhla kvůli epidemiologickým opatřením online, ale i tak to neztratilo svoje kouzlo a bylo to velmi zajímavé. K akci se připojili i studenti z Krakowa, Copenhagenu, Orsay a Bologne.

Všem studentům doporučuji účastnit se podobných akcí a to nejen z oblasti fyziky.

Daniel Kohut 7.B