Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Do divadla za hudbou

Do divadla za hudbouDatum konání:
15.11.2023

V podzimních měsících měli studenti naší školy možnost prožít hodiny hudební výchovy netradičně a vydali se poznávat hudebně-dramatické žánry na prkna, která znamenají svět, do Národního divadla moravskoslezského.

Třída 2.B zhlédla v úterý 10.10. v Divadle Antonína Dvořáka veřejnou generální zkoušku sedmé, poslední dokončené opery Bedřicha Smetany a odkryla její TAJEMSTVÍ. Žáci se zájmem naslouchali příběhu pojednávajícím o sporu rodin Kalinů a Malinů, který nápadně připomínal téma slavného Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Na rozdíl od něj však děj končí šťastně smířením a požehnáním lásky Vítka a Blaženky. Žáci ocenili celkové zpracování, vtip a především skvostné pěvecké výkony české komické zpěvohry bouřlivým potleskem.

Studenti 4.B se ve středu 15.11. zúčastnili dopoledního předpremiérového představení světově nejslavnějšího klasického baletu Petra Iljiče Čajkovského LABUTÍ JEZERO. Originální zpracování choreografa Youriho Vámose vykreslující drama, lásku a tragédii v příběhu prince Siegfrieda je jeho neustálým vnitřním bojem mezi snem a skutečností. Nádherná romantická hudba, dechberoucí taneční kreace, tklivé zvuky piškotů klepajících o prkna jeviště největšího, zcela zaplněného ostravského divadla – to vše nenechalo kvartány chladnými a při závěrečné děkovačce aplaudovali ve stoje.

Všechny skupiny HV z vyššího gymnázia se také vydaly za kulturou mimo stěny naší školy. V pátek 3.11. v podvečerních hodinách usedli studenti 1.C, 5.A a 6.B do křesel Divadla Jiřího Myrona a nechali se unášet muzikálovým příběhem OLIVER! O týden později, v pátek 10.11. je následovali spolužáci ze 2.C, 5.B a 6.A. Všichni velmi kladně hodnotili pěvecké výkony hlavních představitelů, zejména těch nejmladších, dětí. Muzikál, který je naplněn strhující hudbou Lionela Barta, je jedním z nejoblíbenějších klasických muzikálů současnosti a NDM se může právem pyšnit, že tento skvost má ve svém programu. Za zmínku stojí i výtvarná scenérie a kostýmy, které důmyslně podtrhují celkový dojem pochmurného Londýna v 19. století, do kterého je děj románu Olivera Twista Charlese Dickense zasazen. Skvělý herecký výkon předvedla také naše nová vycházející muzikálová hvězda Anička Veselá ze 4.B. Muzikál Oliver! byl studenty velmi kladně přijat.

Nutno dodat, že všichni diváci z řad naší školy ji svým kultivovaným chováním na všech představeních příkladně reprezentovali.

Těšíme se na další společné hudebně-kulturní zážitky v nadcházejícím pololetí...

Autoři: Marie Chramostová a Veronika Sklenovská