Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Exkurze do Ústavu laboratorní medicíny ve FNO

Exkurze do Ústavu laboratorní medicíny ve FNO



Datum konání:
21.4.2023

Dne 21. dubna 2023 se seminář z fyziky, tvořený studenty ze septimy A a B a 3.C, vydal na exkurzi do Ústavu laboratorní medicíny ve Fakultní nemocnici Ostrava, která se skládá ze tří oddělení: klinická biochemie, klinická hematologie a klinická farmakologie. U centrálního příjmu vzorků nás přivítaly paní doktorka Andelová a paní magistra Hanzelková. Odložili jsme si věci a převlékli se do plášťů, v laboratořích však bylo trochu tepleji a tak jsme byli upozorněni, že kdyby nám bylo na omdlení, nemáme se bát a máme na to upozornit. Prohlídka začala u centrálního příjmu vzorků, kde se nás ujala paní magistra Hanzelková. Velkým usnadněním práce pro celou nemocnici je potrubní pošta, díky které nemusejí zaměstnanci z jednotlivých klinik a oddělení chodit osobně až do laboratoře. Poté, co vzorky dorazí, je zkontrolováno, zda jméno pacienta na zkumavce souhlasí se jménem pacienta na žádance, a jednotlivé vzorky jsou opatřeny příslušným čárovým kódem, pod kterým je pak vzorek identifikován v jednotlivých přístrojích - analyzátorech. Pokračovali jsme do krevní části, kde jsme se podívali na analyzátory ke zjišťování krevního obrazu či sedimentace. Paní magistra nám také ukázala, jak jednotlivé buňky v krvi vypadají. Dále jsme prošli koagulační částí, kde se vyšetřuje doba srážení krve, jestli není příliš dlouhá nebo zda jsou správně předepsány léky na srážlivost. V morfologické části se pak jedné spolužačce z horka začala točit hlava, musela se posadit a bohužel s námi nemohla dále pokračovat, ale pak byla v pořádku.
Druhou část exkurze do biochemické laboratoře uvedla paní doktorka Andelová. V této části laboratoře se nachází plně automatizovaná analytická linka. Denně zpracují až 1300 vzorků, z toho u každého až 15 vyšetření, což je dohromady až 20 tisíc testů za den. Během jejího výkladu nám začala omdlévat další spolužačka. Ta však po chvilce pohodlného ležení měla úsměv na tváři, padl i nějaký ten vtip a výklad mohl bez problému pokračovat. Celou analytickou linku nám popsal pan inženýr Strakoš. Popsal nám, jak se jednotlivé vzorky vkládají do dopravníku, jak se liší testy rutinní a statimové (urgentní, tedy testy vzorků, které musejí vyhodnotit do jedné hodiny). Dále jak funguje samotný dopravník, centrifugace, postup otevírání zkumavek či rozdíly jednotlivých analyzátorů. Součástí automatické linky je i lednice, ve které se přechovávají vzorky, které mohou sloužit k dodatečné analýze potřebných výsledků. Zatímco hematologické vzorky mají trvanlivost pouze jeden den, biochemické mají trvanlivost jeden týden. Poté jsou likvidovány ve spalovnách jako biologický odpad.

Exkurze nám přinesla mnoho nových informací a měli jsme možnost zjistit, zda by nás taková práce zajímala a bavila, nebo co je k práci v laboratoři potřeba.

Kateřina Plonková 7.B