Horní menu

Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > Expediční víkend DofE

Expediční víkend DofEDatum konání:
18.5.2024
Datum ukončení:
19.5.2024

Program DofE má na naší škole již letitou tradici. Desítky účastníků plní výzvy v rámci pohybu, dovedností a dobrovolnictví.  Ovšem tou pravou výzvou jsou teprve expedice, které jsou zároveň zakončením zvolené úrovně. O víkendu 18.-19.5. se podařilo zrealizovat tři expedice bronzové úrovně, kterých se zúčastnilo celkem 13 studentů. Každá z expedic měla svůj specifický cíl a trasu. Dvě z expedic se konaly v Moravskoslezských Beskydech, jedna zavítala do vzdálenějších končin na Hostýnsko-vsetínskou vrchovinu. V rámci expedice musí účastníci splnit řadu podmínek, uveďme alespoň ty nejzákladnější: realizace v přírodním prostředí, jasně stanovený cíl cesty, spí se ve stanech, fyzická náročnost přesunu, všechno vybavení v baťozích, uvařit alespoň jedno teplé jídlo denně, prezentace závěrečné zprávy atd.

Další dvě expedice se uskuteční zanedlouho – o víkendu 8.-9. června!


Přehled realizovaných expedic:

 

Expedice Všímavost k přírodě:

Místo: Moravskoslezské Beskydy

Cíl: vytvoření fotoherbáře obsahujícího 10 rostlin

Účastníci: Dostálová Veronika, Jalůvková Anna, Kališová Barbora, Zientková Julia

 

Expedice Historické proměny:

Místo: Moravskoslezské Beskydy

Cíl: zdokumentovat historické proměny vybraných objektů

Účastníci: Jackaninová Jana, Macejková Nikol, Marešová Alena, Nováková Anna

 

Expedice Medvídci:

Místo: Hostýnsko-vsetínská hornatina

Cíl: natočení expedičního filmu

Účastníci: Beranová Veronika, Broulíková Nela, Broukal Hynek, Dybalík Jan, Kyšková Veronika

  

Postřehy účastníků:

Na naši expedici jsme se těšily už dlouho a konečně se uskutečnila. Avšak naplánovat celou expedici nebylo tak jednoduché, jak jsme si myslely. Každopádně výsledek byl k nezaplacení. Expedici jsme započaly v Morávce, šly přes Smilovice a skončily ve Vyšních Lhotách. Společně strávený čas jsme si užily i přes to, že počasí nebylo úplně podle našich plánů a cesta byla někdy obtížná, ale díky společnému "hecování" jsme to zvládly. Abychom to tedy shrnuly, byla to další skvělá příležitost prožít nejen víkend plný dobrodružství, ale také se více navzájem poznat.

Veronika Dostálová (expedice Všímavost k přírodě)

 

Expedici jsme započaly ve vesničce Bílá, nacházející se nedaleko přehrady Šance. Zde jsme také vyfotografovaly kostel sv. Bedřicha, cílem naší expedice totiž bylo porovnávání současného vzhledu historických staveb s původními fotografiemi. Za krásného počasí, jen občas překaženého přeháňkami, jsme vystoupaly přes Staré Hamry na Gruň. Následovalo už jen pár kilometrů do Těšiňok, našeho nocoviště. Unaveny celodenním pochodem jsme po výtečné večeři ve formě kuskusu s tuňákem a zeleninou ulehly do stanu. Druhý den jsme po brzkém budíčku uvařily snídani, sbalily stan a už o půl sedmé se vydaly směrem k přehradě Šance. Po cestě nás zastihl prudký déšť, který neustával ani po několika hodinách. Psí počasí nás nutilo k vytrvalému tempu, a tak jsme urazily ještě více kilometrů a dokonce za kratší čas než předchozího dne. Brzy po poledni jsme se již z Ostravice vracely vlakem do Ostravy. Všechny nás expedice velmi bavila a rády si ji zopakujeme i příští rok.

Alena Marešová (expedice Historické proměny)

 

Naše expediční cesta byla plná dobrodružství a nečekaných překážek. Cesta tam a zase zpátky byla poměrně poklidná, avšak občasné srážky nám vytvořily i hořké myšlenky. Prožili jsme spoustu pestrých a jedinečných zážitků, na ohni jsme udělali spoustu jídel a drinků, podařily se nám udělat špagety s pestem, ovesnou kaši s ovocem a dokonce i popcorn s čajem z jehličí. Neplánovanou překážkou byl problém s vodou, jelikož nám blízká studna byla už vyschlá, tak jsme si museli poradit jinak a sehnat vodu na další den. My, jakožto expedičníci, jsme si toto dobrodružství náramně užili a těšíme se na další výzvu.

Jan Dybalík (expedice Medvídci)